Týždeň plný podujatí: Čo všetko sa dá v Žiline zažiť?

Začiatok týždňa prináša pestrú ponuku zábavy, kultúry i vzdelávania pre všetky vekové kategórie. Centrá kultúry ponúkajú veľmi pestrý a zaujímavý program.

Soňa Vanovčanová
Ilustračný obrázok k článku Týždeň plný podujatí: Čo všetko sa dá v Žiline zažiť?
Zdroj: TASR

Program pre deti: Včielka Terka nielen v rozprávke

streda, 20. september, 26.30 hod., Krajská knižnica v Žiline
Krajská knižnica v Žiline vás pozýva na besedu s včelárom Štefanom Debnárom, ktorá sa uskutoční v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2017. Autor predstaví svoju knihu Rozprávky včielky Terky, ktorá sa stala Debutom roka 2008, ankety čitateľov v časopise Knižná revue.

Stretnutie: Britský čitateľský klub

streda, 20. september, 17.00 hod., klubovňa Krajskej knižnice v Žiline
Pozývame Vás na prvé stretnutie Britského klubu v tomto školskom roku. John Skelton, amatérsky filmár, nám porozpráva o Yorku kedysi a dnes. Jeho prezentácia bude doplnená autentickými zábermi zo šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia.

Divadelné predstavenie: Holuby

streda, 20. september, 19.00 hod., Mestské divadlo Žilina
Situačná komédia Davida Gieselmanna je sondou do vzťahov skupiny ľudí, ktorých spájajú ekonomické a rodinné väzby a každodenný stereotyp. Bohatý muž, majiteľ a šéf prosperujúcej firmy by mohol byť spokojný so sebou a dosiahnutým spoločenským statusom. Raz sa však rozhodne, že si splní svoje tajné želanie a zmizne. Chce sa stať novým a šťastnejším človekom, ktorý sám a v ústraní chová holuby. Jeho rozhodnutie spustí sled udalostí a groteskných situácií gradujúcich ad absurdum.

Účinkujú: I. Pagáčová, B. Bačo, D. Uzsák, T. Peršić, M. Tomasy, J. Dobrík, A. Nováková, J. Oľhová Réžia: Ľubomír Vajdička AH

Hudobno-tanečné predstavenie: Artyci, ME-SA a Maok: Satsang

streda, 20. september, 20:00 hod., Stanica Žilina – Záriečie
Satsang je projekt, v ktorom sa na scéne stretli profesionálni tanečníci zo súborov Artyci (Sk) a ME-SA (Cz) spolu s hudobníkom Maokom. Pod koncepčným vedením tanečníčky Zuny Kozánkovej vytvorili predstavenie, v ktorom sa kombinuje improvizovaný tanec, živá fyzická expresia so živou hudbou.
Satsang je oslavou sily prítomného okamžiku. Rituál, v ktorom účinkujúci prepájajú svoje myšlienky, pocity a energie. Do tanečného sveta prináša jemne duchovnú atmosféru, ktorá vo svojej sile a univerzálnosti dokáže byť silným divadelným prostriedkom.

Koncepcia: Zuna Vesan Kozánková, Tanec: Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová, Milan Kozánek, Daniel Raček, Lukáš Homola, Hudba: Maok

Beseda: Ako sa tancuje argentínske tango v Žiline

Štvrtok, 21. september, 17:00 hod., Krajská knižnica v Žiline
Klub milovníkov argentínskeho tanga sa s vami podelí o tanečné zážitky na besede v Krajskej knižnici v Žiline a ponúkne vám aj ukážku vášnivého tanca.

Otvorenie výstavy: František Demeter „Nemám Nič“

štvrtok. 21. september, 18:00, galéria ± 0,0 (Galéria Plusmínusnula), Hurbanova 11 , 010 01 Žilina
František Demeter pôsobí pozícii odborného asistenta na katedre maliarstva na VŠVU v Bratislave, vďaka čomu má v hlavnom meste vlastný ateliér, v ktorom môže byť osamelý a bezvýznamný. Vo svojich 42 rokoch má za sebou len štyri menšie samostatné výstavy. Záujem o jeho tvorbu sa však pomaly dvíha. V roku 2015 bol finalistom Ceny Oskara Čepana, v roku 2016 mu v galérii Krokus vyšla prvá monografia.
Keďže v ateliéri nemá doslova nič a súčasne panujú pochybnosti o tom, či vôbec vie maľovať, tak sme prišli s nápadom, že to opäť skúsi. Site specific inštalácia z prázdnych rámov je scénou, aby sa cítil v galérii “ako doma”. A počas výstavy tam bude čakať na niekoho, kto príde a nechá sa portrétovať. Olejom na plátne. Či tie portréty po výstave zničí, alebo daruje, nie je v tejto chvíli jasné.

Festival Žilina žije 2017 sľubuje skvelý zážitok

piatok, 22. september, žilinské kluby
Žilinské kluby koncom septembra ožijú hudbou. Druhý ročník festivalu Žilina žije prináša program zložený z vystúpení najlepších lokálnych interpretov aj zaujímavých headlinerov. Návštevníkov v centre mesta čakajú koncerty, diskusia aj afterparty. Okrem Novej synagógy sa festival bude odohrávať aj v Smer Music Bare a Emócia Gallery. Po skončení programu sa fanúšikovia môžu tešiť na afterparty v *enjoyclube.
Na troch koncertných pódiách sa predstavia Billy Barman, Smola a Hrušky, Braňo Jobus, Swan Bride, Bod Omylu, Dave Brannigan, Landless a ďalší. Hlavný stage bude v Novej synagóge. Práve tento výnimočný priestor je v porovnaní s uplynulým ročníkom najväčšou novinkou. Ako prezradil organizátor festivalu Lukáš Turiak, zďaleka nie je jedinou:

Veľká jesenná cyklojazda v Žiline

piatok, 22. september, 17:00 hod., Hlinkovo námestie
Desať rokov jazdíme mestom a snažíme sa byť na očiach. Už dvadsaťkrát sme vyrazili do ulíc, naskočili priamo do premávky a aspoň na chvíľu zahltili mesto trochu iným zvukom, vôňou a rytmom. Ulicami Žiliny nás prešlo viac ako štyritisíc a zostáva nám už len minimum uličiek, ktoré sme neprebrázdili.
Na začiatku druhej dekády sme sa preto rozhodli vojsť do vnútroblokov – pozvať tak na cyklojazdu svojich susedov a susedky a oživiť pomalý rytmus sveta vo vnútri. Na dôvažok nás budú chrániť samí cudzinci – ako štuplerov sme pozvali Francúza a Francúzsku, Afgánca, Fínku, Lotyša, Holanďanku a Holanďana a možno aj ďalších. Tešíme sa na vás. Podujatie je súčasťou Európskeho týždňa mobility a Dňa bez áut.

Koncert: skupina Prúdy

piatok, 22. september, Dom odborov Žilina
Do Žiliny sa pre veľký úspech vracajú staré Prúdy s oživeným programom Zvoňte, zvonky v hviezdnej zostave (Pocta Mariánovi Vargovi) – Pavol Hammel, Fero Griglák, Fedor Frešo, Peter Preložník a Igor “Teo” Skovay. Koncert bude veľkou poctou najväčšej legende slovenského bigbítu, Mariánovi Vargovi, ktorý nás toto leto opustil.
Marián Varga hral v Prúdoch na Hammond, bol kapelníkom aj autorom väčšiny piesní. Kapela debutovala albumom Zvoňte, zvonky, ktorý bol zároveň ich posledný štúdiový album z roku 1969. Pre jeho rozmanitosť ho často nazývajú „slovenský Seržant Pepper“. Jedna z najzásadnejších nahrávok slovenskej pop music obsahuje aj prvú nahrávku Prúdov (ešte bez Mariána Vargu), Hammelovu a Filanovu Baladu o smutnom Jánovi či prvý veľký hit slovenského beatu – Vargovu a Masarykovu Čiernu ružu, ocenenú na Prvom československom beatovom festivale v Prahe.

Elektrizujúca Heineken Challenge *enjoyclub party

piatok, 22. september, 22:15 hod., *enjoyclub, Mariánske námestie, vstup od 18 rokov, vstupné 3 eurá
V *enjoyclub-e sa koná úplne nová Heineken Challenge party, ktorá do tvojho mesta prinesie atmosféru, na ktorú len tak nezabudneš. Ale ako sa hovorí je lepšie raz zažiť, ako stokrát počuť. Príď zažiť originálny párty koncept Heineken Challenge, ktorý spojí 4 elementy v jeden hviezdny zážitok. Celú párty spoločne zastavíme, aby sme ju opäť poriadne rozpumpovali!

Program večera:

  • Hviezdne sety od krásnej Djane Tamiry a od rezidentov klubu DJ Gombo a DJ Simo
  • Špeciálna water drums show Bongomana Elizza
  • Top hypeman a DJ Stanley, ktorý posunie latku zábavy opäť o niečo vyššie.
  • Čakajú ťa aj 4 mačky vo vreci. No teda máme pripravené prekvapká, ale o tých sme nechceli….
  • Postaráme sa aj o to, aby si si niečo z party pamätal. Stačí ak fotku z večera označíš heštegom #zahviezdousau­kryvaviac a photo printer vytlačí každú tvoju spomienku. Pamätaj si: vytlačí – nie vytesní. :D
  • Počas večera budeš mať asi tak milión príležitostí si precvičiť krk a poobzerať krásne *enjoyclub angels a GO GO tanečnice.
  • Pre súťaživých budú pripravené rôzne hry a aktivity, takže si tu nájdu to svoje aj tanečné polená.
  • Na Alternatíva stage bude súčasne prebiehať obľúbená *enjoy black music party s miláčikom žien DJ JAKATA.
  • To najlepšie nakoniec – pre prvých 70 návštevníkov chladíme čapovaný Heineken grátis ♥

Konferencia o ekologickom a prírodnom staviteľstve – Zdravé domy 2017

sobota, 23. september, 10.00 – 18.00 hod., Stanica Záriečie
Celodenný seminár OZ ArTUR (Architektúra pre trvaloudržateľný rozvoj) pre ľudí, ktorých zaujíma stavba ekologického domu a prírodné staviteľstvo. Na seminári otvorenom pre širokú verejnosť budú prezentovať členovia ArTURu: Čo je dôležité pri stavbe ekodomu? Ako a kde nájsť remeselníkov a materiál na stavbu.
Výber materiálov z pohľadu EKOlógie a EKOnómie. Energie, nakladanie s vodou a odpadom. Skúsenosti a projekty vybraných architektov. Realizácie vybraných remeselníkov a firiem. Viac info a prihláška na seminár: www.ozartur.sk.

Športové podujatie: Žilinské blatíčko

sobota, 23. september, Lesopark Chrasť, 10:00 – 14:00 hod.
Tretí ročník Žilinského blatíčka. Táto jedinečná akcia spája v sebe adrenalín, chuť športovať, vzájomnú pomoc a najmä kopu blata. Pretekári sa totižto okrem behania cez les, či pole venujú aj prekonávaniu rôznych prekážok. A niektoré z nich sú naozaj nevídané. “Na tento ročník Žilinského blatíčka sme si pre bežcov a bežkyne pripravili mnoho noviniek. Máme niekoľko úplne nových prekážok, meníme smer behu i trať. Asi najviac sa tešíme na prekážku s názvom Čierna diera, ktorú sme úspešne so záujemcami otestovali. Okrem nej využijeme aj 5 nových stanovíšť na cvičenie, ktoré sa vybudovali v tomto roku aj vďaka výťažku z našich pretekov. Prezradiť však nemôžeme všetko, a preto si to najlepšie necháme zatiaľ pre seba,” povedal Vlado Randa, riaditeľ pretekov.
Blatíčko ponúkne trate pre bežcov v rôznych kategóriach, prichystaný je aj detský beh.
Žilinské blatíčko je amatérskym prekážkovým behom s dĺžkou trate 7 a viac km, na ktorej je minimálne 20 prekážok. Bežci môžu bežať individuálne preteky v kategóriách muži, ženy, ďalej súťaž 4-členných tímov a výzvu dvojíc. To je nesúťažná kategória, v ktorej spoločne beží dvojica a tá si pri prekonávaní prekážok vzájomne pomáha. Pre deti od 0 do 14 rokov bude nachystaný detský beh v dĺžke 1km.

Divadelné predstavenie: SEXUÁLNA PERVERZITA V CHICAGU

sobota, 23. september, 19:00 hod., Mestské divadlo Žilina
Štipľavá komitragédia o vzťahoch, láske, sexe, samote a prázdnote. Kvarteto hrdinov sa zábavou a sebavedomým jazykom bráni pred zlyhaním v láske a pred samotou. Akékoľvek hlbšie vzťahy sú už vopred odsúdené na zánik. Sexuálne úlety len maskujú osamelosť, strach pred zlyhaním a neschopnosť naozajstných citov. Slovenská premiéra.

Účinkujú: I. Kubáčková, I. Pagáčová, M. Kvietik, J. Dobrík.

Text: David Mamet, Réžia Ján Štrbák

Cestovanie v čase na hrade Strečno i na Budatínskom hrade

nedeľa, 24. september, hrad Strečno a Budatínsky hrad, 9:00 hod.*
Považské múzeum v Žiline pripravilo pre svojich návštevníkov pri príležitosti Medzinárodného dňa cestovného ruchu atraktívne nedeľné podujatia na svojich dvoch hradoch.
Na hrade Strečno sa môžete tešiť na ochutnávku stredovekých jedál, rímskej kuchyne, vojenskej kávy, súčasťou bude aj ukážka vývoja stolovania od stredoveku po súčasnosť. Atmosféru dotvoria dobové remeselnícke stánky s tradičnými výrobkami.
Budatínsky hrad sa v tento deň prenesie do dávno minulých čias, kedy hrad vlastnil významný rod Suňogovcov. Prostredníctvom zážitkovej prehliadky hradu vám porozprávame legendu o zamurovanej Kataríne. Večer o 19. hodine bude na návštevníkov čakať posledné letné kino tejto sezóny.

Divadlo pre deti: Karneval zvierat

nedeľa, 24. september, 17:00 hod., Stanica Žilina – Záriečie Interaktívne tanečné predstavenie pre deti a mládež, ktoré vzniklo na motívy rovnomennej hudobnej suity francúzskeho skladateľa Camille Saint-Saensa. Inscenácia prepája pohyb a tanec s videoprojekciami, originálnou hudbou, zvukmi a v neposlednom rade akcentuje aj hru svetla a tieňa, ticha a nehybnosti. Tvorcovia sa nechali inšpirovať rozmanitým svetom živočíšnej ríše, vydali sa pod zem, vzlietli do neba, potopili sa do hlbín aj stratili v tráve a zároveň vytvorili mnohé nové prečudesné stvorenia.
A vďaka detským divákom, ktorí sú prítomní na javisku od začiatku do konca, vznikajú zakaždým ďalšie nové bytosti. Príďte sa s nami ponoriť do sveta veľkej zvieracej fantázie! Na interaktívne predstavenie nadväzuje pohybová, hudobná a výtvarná dielňa s tvorcami. Deti si pohybom a tancom vyskúšajú, aké to je ocitnúť sa v živočíšnej ríši, započúvajú sa do hudby, vymyslia svoje zvuky a nakoniec ich čaká výtvarná reflexia.

Foto:ilustračné

Odporúčame