Iveta Hrabovská Rôzne

Toto vás nepoteší: Za autobus dáme viac až o 15 centov!

Nepríjemná správa pre cestujúcich! Pripravte sa na to, že od 1. augusta hlbšie siahneme do vrecka. Zvýši sa cestovné v prímestskej autobusovej doprave a bude sa to týkať všetkých, vrátane mamičiek a detí.

Tým, ktorí budú cestovať do 10 kilometrov, sa cestovné zvýši o 5 centov a pri ceste do 100 km to bude o 15 centov. Dôvodom ďalšieho zvýšenia je podľa riaditeľa Úradu ŽSK Pavla Holeštiaka snaha zachovať súčasnú podobu prímestskej autobusovej dopravy.

Menší záujem cestujúcich[/si­ze][/color]

„Počet prepravovaných osôb klesol. Zatiaľ čo v roku 2005 ročne využilo prímestskú dopravu 48 miliónov obyvateľov, v roku 2011 to bolo 33,7 mil. obyvateľov. Naopak počet evidovaných osobných áut za rovnaké obdobie stúpol zo 125.000 na 198.500," povedal Holeštiak.

Riaditeľ Odboru dopravy Úradu ŽSK Ivan Mokrý upozornil, že počet prepravených osôb klesá pravidelne, ročne od 4,5 až do 10 percent: „Pokles je najmä u tých, ktorí cestujú do zamestnania za plné cestovné. Ten dosiahol skoro 50%. Pokles je badať aj u kategórie žiakov."

Zmenu pocítia aj rodičia[/size][/co­lor]

Od 1. augusta sa zmení aj cestovné pre deti do 6 rokov. „Kým v minulosti malo dieťa v kočíku prepravu bezplatnú, dieťa bez kočíka muselo platiť polovičné cestovné podľa tarify. Dnes sme zaviedli jedinú tarifu 5 centov za každých začatých 25 km a kočík zostane bezplatný," dodal riaditeľ Odboru dopravy Úradu ŽSK.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie