Jozef Legéň Hokej

Tomasovi vyšiel návrat ako z partesu: Vlci rozstrieľali HK Orange 20

Slovenský hokejový útočník Roman Tomas sa rozhodol pre návrat do Tipsport extraligy, keď sa do konca aktuálnej sezóny dohodol s vedením MsHK DOXXbet Žilina. Hneď vo svojom prvom dueli v drese "vlkov" dopomohol hetrikom k vysokému víťazstvu Žiliny nad dvadsiatkou 9:0.

Ilustračný obrázok k článku Tomasovi vyšiel návrat ako z partesu: Vlci rozstrieľali HK Orange 20

Skúsený tridsaťtriročný útočník pôsobil naposledy v drese Medveščaku Záhreb ešte v medzinárodnej EBEL lige. „Posledný zápas som odohral ešte za Medveščak Záhreb v apríli tohto roku. Mal som síce odvtedy nejaké ponuky, ale narodila sa mi dcéra a nechcel som odísť preč od rodiny. Teraz ma oslovil pán Leško zo Žiliny, ktorý vo mne zanechal pozitívny dojem. Vedel, čo chce a informoval ma, aké majú plány. Keďže Žilina je blízko Popradu, mne to len vyhovovalo. Zatiaľ som podpísal zmluvu do konca sezóny,“ uviedol Tomas.

Bývalý útočník Popradu sa prezentoval vo výbornom svetle hneď vo svojom prvom zápase za Žilinu. Vo vloženom stretnutí extraligy sa podieľal na vysokom víťazstve MsHK nad HK Orange 20 9:0 tromi gólmi a návrat do najvyššej slovenskej súťaže okorenil prvým tohtosezónnym hetrikom. „Takýto úvod som nečakal, veď som nehral od apríla a iba trénoval,“ povedal Tomas a následne radostne dodal: „Hetrik ma veľmi potešil, ale na to som nejako nemyslel. Chcel som najmä pomôcť mužstvu, pretože prehralo päťkrát za sebou. Dvadsiatka sa zlepšuje z roka na rok a robí problémy, ale my sme sa pripravili maximálne zodpovedne, o čom svedčí aj výsledok.“

Tomas rozbiehal svoju profesionálnu kariéru pod Tatrami v Poprade, odkiaľ sa po menších medzizastávkach v Poľsku a Rusku pobral do Třinca. V českej extralige pôsobil ešte aj v Plzni, Mladej Boleslavi či Vítkoviciach. Po siedmych rokoch v zahraničí sa opäť vrátil na Slovensko do Popradu, odkiaľ pred koncom prestupového obdobia odišiel do Medveščaku Záhreb. Chorvátsky útočník s ním však v kádri do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) nepočítal.

Demontáž HK Orange 20

V zápase proti slovenskej dvadsiatke nastúpil vo svojej premiére v žilinskom drese skúsený Roman Tomas. Popradský rodák mohol hneď v úvode otvoriť skóre stretnutia, ale namieril len do Sabola. Žilina bola v ofenzíve aktívnejšia, ale v úvodnej desaťminútovke sa ťažko presadzovala. Sabol prvýkrát kapituloval v 12. minúte, keď Čavrk našiel Lipovského a ten nedal gólmanovi súpera žiadnu šancu. O sto sekúnd neskôr domáci vyhrávali o dva góly. Pred bránou sa uvoľnil nový kapitán Žiliny Milan Drevenák a zblízka pretlačil puk pomedzi Sabolove betóny. Mladí reprezentanti sa potom v krátkom priebehu dopustili dvoch nedovolených zákrokov a Nelibovi zverenci mali k dispozícii presilovku o dvoch hráčov. Práve počas nej sa dočkal aj Tomas a po individuálnej akcii zvýšil už na 3:0

Totálna demontáž hosťujúceho mužstva nastala aj v prostrednej časti hry. Najskôr Tomas svojim druhým presným zásahom upravil už na rozdiel štyroch gólov, o dve minúty neskôr sa po prihrávke Drevenáka presadil aj Valášek. Sabola nahradil Pajpach, ale ani ten si čistý štít dlho neudržal. V polovici duelu pokračovalo hokejové divadlo v podaní Romana Tomasa, ktorý vo svojom prvom zápase v žilinskom drese zavŕšil hetrik. V 33. minúte po rýchlej akcii prihrával Kalla Filipovi Novákovi a ten strelou švihom pridal už siedmy gól domácich. Gólostroj druhého dejstva uzavrel Varga, ktorý doklepol do siete vyrazený pokus Dlouhého.

Žilinčania sa nezastavili pred ničím a svojho súpera nešetrili. V 45. minúte sa po druhýkrát v dueli presadil Filip Novák, ktorý nikým nekrytý nemal problém prestreliť Pajpacha. Symbolický desiaty gól mohol pridať Čavrk, ale zoči-voči brankárovi hostí neuspel. Ten istý hráč mal ďalšiu možnosť v 55. minúte po prihrávke Lipovského, ani tentoraz však recept na Pajpacha nenašiel. Domáci sa napokon dvojciferného triumfu nedočkali, ale po výsledku 9:0 zaznamenali prvé víťazstvo po piatich prehrách za sebou.

Hlasy trénerov po zápase

Jan Neliba, tréner Žiliny: „Videl som včerajší duel dvadsiatky a nabádal som hráčov, aby zápas proti nej nepodcenili. Výsledok hovorí za všetko. Na ľade sme dominovali v prechode do útočného pásma aj v zakončení. Som rád, že sme po piatich prehrách v rade konečne zvíťazili.“

Ernest Bokroš, tréner Orange 20: „Žilina odohrala výborné stretnutie, bola efektívna v zakončení. Naši hráči sa snažili, ale nestačilo to. Keď sme prehrávali vyšším rozdielom, začali sme robiť individuálne chyby. Výsledok je krutý, ale víťazstvo domácich zaslúžené.“