Aktualizované Barbara Dallosová Rôzne Správy

To snáď ani nie je máj: Žilinský okres s výstrahou pred dažďom i povodňami

Hoci dátum by mal naznačovať rozkvitnutú a slnečnú jar, realita za oknami je trošku iná. Sychravé počasie pokračuje a meteorológovia vydali hneď dve výstrahy.

Ilustračný obrázok k článku To snáď ani nie je máj: Žilinský okres s výstrahou pred dažďom i povodňami
Zdroj: TASR

Pred tým než vyrazíte z domu, siahnite pre istotu po dáždniku. V našich končinách úraduje sychravé počasie a najnovšie pribudli i výstrahy od meteorológov.

Odborníci zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústave (SHMU) vydali pre okres Žilina výstrahu druhého stupňa pred povodňou z trvalého dažďa. Tá platí od stredy do piatkového rána.

,,Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom PA," upozorňujú odborníci.

Rovnako platí výstraha pred dažďom a to hneď druhého stupňa od dnešného rána do piatka do 6:00 hod. ,,V okrese Žilina sa ojedinele, najmä na severných návetriach hôr, očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 – 100 mm," konkretizuje SHMU.

Ako dodávajú meteorológovia, tento úhrn zrážok predstavuje, aj vzhľadom na už spadnuté zrážky, zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.Pred­pokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie