Soňa Vanovčanová Kultúra

TIP na výlet: Víkend v žilinskom kraji v znamení začínajúcich hradných sezón

Počas blížiaceho sa víkendu otvoria letnú sezónu v Žilinskom kraji Oravský hrad, Strečno i Likava. Čo všetko na vás čaká počas ich návštevy?

Ilustračný obrázok k článku TIP na výlet: Víkend v žilinskom kraji v znamení začínajúcich hradných sezón
4
Galéria

Hrady Žilinskej župy, Oravský hrad i hrad Strečno, sa pripravujú na hlavnú letnú sezónu, ktorá sa začína už tento víkend 28. – 29. apríla. Po ročnej pauze kvôli prácam na stabilizácii brala bude verejnosti od 1. mája sprístupnený aj hrad Likava. Informácie pre redakciu Žilina24 poskytla hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová a Považské múzeum v Žiline (PMZA).

Na hrade Strečno otvorí sezónu Žofia Bosniaková

V nedeľu 29. apríla bude podľa Remencovej slávnostne otvorená sezóna na hrade Strečno. „Hrad Strečno otvorí svoje brány už o 9.00 hodine. Návštevníkov v priestoroch hradu privíta samotná majiteľka Žofia Bosniaková. Prevedie ich celým hradom, porozpráva návštevníkom svoj životný príbeh, odhalí tajomstvá a nebude chýbať ani stretnutie s manželom, Františkom Vešelénim,“ uvádza PMZA na svojich internetových stránkach.

"Počas prehliadky hradu budú v kaplnke minikoncerty, na nádvorí bude pripravená ochutnávka stredovekej kuchyne i lukostreľba. Vystúpia detské folklórne súbory zo Slovenska a Poľska. Hradby ožijú výstrelmi z ľahkého poľného dela, ktoré budú podľa dobových regúl  obsluhovať  hradní delostrelci,“ popísal Michal Jurecký, riaditeľ PMZA.

Kultúrny program je podľa PMZA pripravený aj v stredovekej dedine Paseka a začne o 13.00 h. Predstavia sa v ňom deti z Detského folklórneho súboru Lieska. Na javisku vystúpi folklórny súbor Spod Czoha z Poľska, ktorý zavíta na hrad Strečno vďaka cezhraničnej spolupráci PL – SK. Neodmysliteľnou súčasťou budú jarmočníci s tradičnými remeslami.

Oravský hrad otvoria po veľkom upratovaní

Oravský hrad je podľa Martiny Remecovej zatvorený jediný mesiac v roku, a to v apríli. Vtedy tam pred začiatkom novej sezóny prebieha veľké hradné upratovanie. Okrem bežných čistiacich prác treba veľmi dôkladne očistiť aj vzácne zbierkové predmety, ktoré sú rôzneho materiálu a tiež veľkostí, od drobných jantárových guličiek až po žoldnierske brnenie.

„Terén Oravského hradu je veľmi náročný a všetko sa od hlavného nádvoria musí vynášať ručne, vrátane vody. A keďže hrad má 600 schodov a 27 objektov, tak máme skutočne čo robiť. Každý jeden zbierkový predmet musíme vytiahnuť, poutierať, preleštiť sklá, či podlahy, aby naozaj všetko bolo pripravené,“ priblížila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Novú sezónu na Oravskom hrade už tradične otvoria Thurzove slávnosti, ktoré sa uskutočnia počas víkendu 28. – 29. apríla.

„Vlani si Oravský hrad pripomínal 750. výročie prvej písomnej zmienky. Aj tento rok je, čo sa týka výročí, špeciálny, práve tu na Oravskom hrade vzniklo pred 150. rokmi Oravské múzeum, ktoré patrí medzi najstaršie múzea v rámci Slovenska,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová a pripomenula, že Oravský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské hrady, vlani si ho pozrelo vyše 193-tisíc ľudí a celkovo si expozície Oravského múzea pozrelo viac ako 268-tisíc návštevníkov.

Po ročnej pauze na Likavu

Po ročnej prestávke bude otvorený od 1. mája aj hrad Likava (okres Ružomberok), ktorý bol vlani zatvorený pre nevyhnutnú sanáciu skalného brala. Práce ešte budú pokračovať na južnej stene, ale vstup do hradu už bude možný. Kráľovský strážny hrad Likava bol postavený v 14. storočí. Jeho palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Hrad Likava je v správe Liptovského múzea.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Príprava oravského hradu na letnú sezónu - VIDEO
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie