Soňa Vanovčanová Správy Práca

Študentky v Žiline ponúkali letnú brigádu snov: Záujemcovia zostali v šoku...

Blíži sa leto, čas brigád a sezónnych prác. Uvažovali ste však niekedy nad rizikami lákavých pracovných ponúk? Jedným z nich je aj novodobé otroctvo, na ktoré sa snažili študentky marketingu upozorniť.

Ilustračný obrázok k článku Študentky v Žiline ponúkali letnú brigádu snov: Záujemcovia zostali v šoku...
9
Galéria

Štyri študentky marketingu UKF v Nitre sa v piatok 25. mája zahrali na agentúru, ktorá plagátom v centre Žiliny lákala v poobedňajších hodinách na letnú brigádu snov smerovanú študentom. Ponuka však mala jeden háčik… Informovala o tom Simona Hájková, jedna zo študentiek, ktoré šokujúcu kampaň realizovali.

„Priebeh kampane kopíroval praktiky otrokárov: výhodná ponuka, ktorá je cielená na zraniteľnú skupinu. Väčšina mladých, hlavne stredoškolákov prechádzajúcich zo škôl, prejavilo záujem o ponúkanú prácu. Ponuka práce taktiež zaujala staršiu generáciu, ktorá chcela zistiť viac informácií o práci pre svoje deti,“ vysvetlila Hájková a zdôraznila, že okoloidúci sa so záujmom pýtali na informácie ohľadom práce a bez zaváhania si prevzali pracovnú zmluvu od fiktívnej pracovníčky.

Podľa Hájkovej v priebehu dvoch hodín študentky rozdali 74 už vyplnených pracovných zmlúv. „To, čo sa v nich dočítali nezanechalo chladného ani jedného z nich,“ skonštatovala. Záujemcovia podľa nej zistili, že ich pracovná pozícia by bola novodobý otrok a pre zamestnávateľa s názvom „Obchod s ľuďmi s.r.o.“ by museli vykonávať fyzicky náročné práce, sexuálne služby, nútené žobranie či nútený sobáš. Zmluva obsahovala aj údaj, že mesačná mzda pre zamestnanca neexistuje či iné informácie ozrejmujúce hrozby novodobého otroctva.

„Recipienti ostali v šoku a na otázku na konci zmluvy či ju podpíšu, všetci krútili hlavou. Organizátorky akcia veria, že svojou guerilla kampaňou dostatočne upozornili na novodobé otroctvo a že študenti budú pri výbere svojej brigády opatrnejší,“ dodala študentka marketingu.

„Získavanie ľudí prebieha jednoducho. Agentúra ponúkne neuveriteľne výhodnú ponuku nenáročnej práce v zahraničí s vysokým zárobkom, ktorý je najčastejšie vyplácaný týždenne, istotu práce a ubytovanie so stravou zadarmo. Samozrejme, vôbec neprekáža, ak uchádzač neovláda jazyk. Mnohým ľudom, často v zúfalej finančnej situácii, takéto ponuky nie sú podozrivé a naletia otrokárom. Do roku 2016 je na Slovensku identifikovaných 231 osôb z toho 133 žien a 98 mužov a z tohto počtu ide o 11 detí,“ dodala Hájková.

Najčastejšie formy vykorisťovania sú podľa študentiek nútená práca a sexuálne vykorisťovanie. Väčšinou ide to mladé dievčatá, ktoré sú zenužívané na nútenú prostitúciu či nútené sobáše. Muži bývajú zneužívaní na ťažké práce v továrňach, na stavbách či na žobranie. Takto zneužívaní ľudia pracujú celé dni bez spánku, jedla či základných hygienických potrieb.

Na túto tému upozornili nitrianske študentky prostredníctvom guerilla kampane. Táto forma marketingu v sebe spája drzosť, kreativitu a originalitu a práve týmto spôsobom poukázali na novodobé otroctvo.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie