Iveta Hrabovská Rôzne

Staval sochu pre olympijské hry, teraz pracuje pre Žilinu

V rámci Žilinského kultúrneho leta sa na Mariánskom námestí koná Sochárske sympózium. Umelci tam v priamom prenose premieňajú drevo na diela. Tohtoročný špeciálny hosť je i Mark Brusse z Francúzska.

Téma je daná[/size][/color]

Ak v posledných dňoch počujete v centre mesta zvuk motorových píl, nemusíte sa ničoho obávať a pokojne ísť za jeho zdrojom. Do piatka, 27. júla, sa koná Sochárske sympózium, na ktorom špičkoví sochári pretvárajú nahrubo opracované drevo na umelecké dielo. A i napriek výkyvom počasia majú dobrú náladu. „Tento rok tvoríme sochy na tému 700 rokov mesta Žilina,“ vyjadril sa jeden z akademických sochárov Jaro Gaňa, ktorý sa akcie zúčastnil i pred rokom. „Oslovilo nás mesto Žilina. Predtým sme sa zúčastnili aj niekoľkých sympózií v zahraničí,“ do­dal.

Špeciálny hosť z Francúzska[/si­ze][/color]

Sochársku trojku (Mundier, Gaňa, Ryboň), ktorá sa sympózia zúčastnila i minulý rok, aktuálne dopĺňa aj 75– ročný Mark Brusse z Francúzska. tento sochár pôvodom z Holandska vytvoril sochy z dreva po celom svete. „Tvoril som v Japonsku, Kórei, Číne, Latinskej Amerike, Portugalsku," vyjadril sa sochár.// „V Kórei som vytvoril svoju najzvláštnejšiu sochu. Našiel som tam enormný kameň, podobný vajcu, ktorý sme prevŕtali a postavili na chrbty štyroch korytnačiek, pričom skrz kameň vyrastal živý strom,“// spomína Brusse.

Zákazka na Olympijských hrách[/size][/co­lor]

Akademický sochár vytvoril dielo aj pre Olympijské hry v Soule v roku 1988. „Postavil som tam sochu vysokú 12 metrov. Na také niečo už potrebujete aj špecialistov a inžinierov. Vždy robím s materiálom, ktorý je typický pre danú oblasť. Ľudia veľmi často už vôbec nenachádzajú hodnotu a krásu v materiáli, ktorý sa tam proste vyskytuje,“ tvrdí Brusse.

Strom so štyrmi kolesami[/size][/co­lor]

V roku 1969 sa po prvý raz dostal k spolupráci so slovenskými umelcami a vytvoril dielo pre park v Piešťanoch. O štyridsať rokov neskôr bol pozvaný na exhibíciu do Bratislavy a do Galérie v Žiline.V sú­časnosti sochára oslovilo mesto Žilina, aby spravil niečo, čo tu po ňom zostane. **„Socha bude vyzerať ako strom so štyrmi kolesami, ktoré sú vertikálne postavené, pričom kmeň stromu bude vyrastať zo stredu,“ **povedal o svojej soche, na ktorej momentálne pracuje.

[blockquote]Diela minuloročného sochárskeho sympózia boli osadené na trase do novovybudovaného náučného chodníka v Lesoparku. Aj tento rok budú sochy prezentované verejnosti a umiestnené v žilinských parkoch. [/blockquote] Autor: Filip Lehotský Foto: Filip Lehotský

Mariánske námestie celé leto žije. Svedčí o tom aj autobus, ktorý sa na ňom zastaví. [link=http://www­.zilina24.sk/clan­ky?extend.139423_PROG­RAM:-Kinematograf-premietne-filmy-zdarma!]VIAC INFORMÁCIÍ TU[/link]

socharske sympozium
4
Galéria

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie