Jozef Legéň Správy

Staromestské slávnosti strhli aj primátora: Igor Choma si po meste vykračoval v richtárskom odeve

Devätnásty ročník Staromestských aj napriek výkyvom počasia pritiahol do centra mesta od štvrtka do soboty množstvo divákov a fanúšikov. Tí sa prišli pozrieť na svoje obľúbené skupiny či ochutnať rôzne špeciality alebo nakúpiť originálne ľudovo-umelecké výrobky.

Ilustračný obrázok k článku Staromestské slávnosti strhli aj primátora: Igor Choma si po meste vykračoval v richtárskom odeve
Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Žilina pripravilo bohatý a pestrý kultúrny program – pódiá, predajné stánky a detské atrakcie ste mohli nájsť nielen na Mariánskom námestí a na Námestí Andreja Hlinku, ale aj v Sade SNP a v priľahlých uličkách.

Zahájil ich primátor v richtárskom odeve

Na čele slávnostného sprievodu, ktorým sa Staromestské slávnosti zahájili, kráčal primátor mesta Žilina Igor Choma, ktorý bol oblečený v dobovom richtárskom odeve. V sprievode nechýbal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár v dobovom županskom odeve, delegácia partnerskej mestskej časti Praha 15, ako aj generálny partner Kia Motors Slovakia zastúpený prezidentom spoločnosti pánom Eek-Hee Lee so svojím sprievodom.

„Organizovanie Staromestských slávností považujem za prirodzenú súčasť práce Mestského úradu v Žiline. Samozrejme, aj v budúcnosti budeme pristupovať k organizovaniu tohto najväčšieho žilinského festivalu s plnou vážnosťou, veď v roku 2014 sa uskutoční jeho jubilejný 20. ročník. Verím, že priazeň nám zachovajú naši doterajší partneri a snáď pribudnú aj ďalší sponzori,“ povedal vo svojom otváracom príhovore primátor mesta Žilina Igor Choma.

Bohatý program a ponuka stánkov

Počas trojdňového maratónu hudby a vystúpení sa predstavili Hana Zagorová, Horkýže Slíže, IMT Smile, Desmod, Para, Cigánski Diabli, Zuzana Smatanová, Zlokot, Smola a Hrušky, Adriena Bartošová, Vec, Polemic, Žilinský miešaný zbor, Štátny komorný orchester, Folklórny súbor Rozsutec a mnohí ďalší. Na pódiách vystúpili aj viaceré tanečné skupiny detí i seniorov, orchestre, zbory a folklórne súbory. Na festivale ponúkalo svoj tovar 95 stánkov s tradičnými remeslami, 20 stánkov s medovníkmi a cukrovinkami a 20 stánkov s občerstvením.

Sprievodné akcie

Pre deti pripravili Deň detí obidve žilinské centrá voľného času. Sprievodnými akciami boli literárna, výtvarná a dejepisná súťaž pre deti „Žilina – moje mesto“ a XVIII. slávnostná akadémia Zboru Žilincov. Na Mariánskom námestí bola počas Staromestských slávností vystavená drotárska krošňa, vysoká 185 cm s úctyhodnou váhou 160 kg, ktorou sa Mesto Žilina uchádza o zápis do Slovenskej knihy rekordov. Majiteľom krošne je Ján Madaj.

Financovanie podujatia

Staromestské slávnosti realizovalo Mesto Žilina v spolupráci s agentúrou Duna, ktorá zabezpečila hviezdne obsadenie vystupujúcich umelcov. Celkové náklady Mesta boli zhruba 42 000 €, sponzori prispeli sumou 33 000 €, z čoho 30 000 € získalo Mesto od generálneho partnera podujatia Kia Motors Slovakia, s.r.o. Mesto Žilina ďakuje aj ostatným sponzorom, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu Staromestských slávností.

Z histórie Staromestských slávností

Staromestské slávnosti začínali v roku 1995 veľmi skromne a na ich usporiadaní sa podieľalo len pár nadšencov. Časom sa slávnosti rozširovali a od roku 2002 obsadili obe hlavné žilinské námestia a ďalšie ulice v strede mesta. Okrem všetkých interpretov zo Žiliny sa tu počas devätnástich ročníkov predstavili aj mnohí poprední slovenskí interpreti i viacerí významní hostia zo zahraničia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM