Správy

Smutná správa: Navždy nás opustil známy žilinský fotograf Miro Gregor (†88)

Rodák zo Žiliny fotografoval od roku 1950. Zanechal po sebe rozsiahle dielo a pred pár rokmi sa stal i čestným občanom mesta.

Ilustračný obrázok k článku Smutná správa: Navždy nás opustil známy žilinský fotograf Miro Gregor (†88)
Foto: Ľubomír Hudačko

Vo veku 88 rokov zomrel v nedeľu v ranných hodinách fotograf Miro Gregor. TASR o tom informoval historik a teoretik fotografie Marián Pauer.

Rodák zo Žiliny fotografoval od roku 1950, ako grafický a obrazový redaktor pôsobil vo vydavateľstve Osveta v Martine a od roku 1963 v Bratislave, kde od roku 1973 pracoval ako slobodný fotograf.

,,Uznanie si získal najmä fotografickými aktmi s osobitým autorským rukopisom a krajinárskymi kompozíciami. Autorsky pracoval na celom rade obrazových publikácií, ktoré aj graficky upravil," poznamenal Pauer. Vyzdvihol napríklad knihy o Žiline, Bratislave, Slovensku a publikáciu Vlkolínec-Klenot svetového dedičstva.

Gregor bol iniciátorom a grafikom knihy jeho manželky Anny Gregorovej Fotografická tvorba – náčrt estetiky a teórie umeleckej fotografie vydanej v roku 1972. Jeho snímky sú v zbierkach viacerých galérií. V roku 2016 sa stal čestným občanom Žiliny.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie