Marcel Mojžiš Krimi

Pri bombovom útoku zahynuli vojaci zo žilinského pluku špeciálneho určenia!

Ministerstvo obrany SR potvrdilo, že dnes pri útoku na konvoj v Afganistane prišli o život dvaja príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR. Vojaci pôsobili v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

Ilustračný obrázok k článku Pri bombovom útoku zahynuli vojaci zo žilinského pluku špeciálneho určenia!
Zdroj: Webnoviny.sk

„O tejto tragickej udalosti už boli pozostalí informovaní. Aj touto cestou chceme poprosiť médiá o pochopenie, aby rešpektovali súkromie dotknutých rodín. Ostatní príslušníci slovenského kontingentu v Afganistane sú v poriadku. Intenzívne pracujeme na prevoze tiel zosnulých vojakov domov na Slovensko,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Minister obrany Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek touto cestou vyjadrujú úprimnú sústrasť pozostalým.

Tragická udalosť sa stala mimo vojenskej základne spojeneckých síl pri Kábule, pri bežnom konvoji vojenských vozidiel. Podľa doteraz známych informácií malo dôjsť k explózii civilného vozidla vo chvíli, keď sa v jeho blízkosti presúval vojenský konvoj. Zahraničné médiá informovali, že išlo o útok samovražedného atentátnika s autom naloženým výbušninami.

Agentúra AP citovala hovorcu kábulskej polície, ktorý predtým povedal, že k útoku došlo približne kilometer od základne NATO Camp Phoenix a bolo pri ňom zranených osem civilistov, z toho jedna žena. Všetci sa v okamihu výbuchu nachádzali v mikrobuse, ktorý práve išiel okolo. K útoku na vojenský konvoj sa prihlásil Taliban. Podľa agentúry DPA talibovia uviedli, že „zabili 12 zahraničných vojakov a poškodili štyri vozidlá“.

V tomto roku nejde o prvý útok na slovenských vojakov pôsobiacich v Afganistane. Príslušník afganskej armády Lambar Chán 9. júla tohto roku spustil zo strážnej veže streľbu z guľometu na skupinu slovenských vojakov v Kandaháre. Pri incidente, ku ktorému došlo počas cvičenia, zahynul príslušník strážnej jednotky čatár Daniel Kavuliak. Ďalší dvaja vojaci utrpeli ťažké a štyria ľahké zranenia. Dvoch ťažko zranených vojakov previezli americké ozbrojené sily do vojenskej nemocnice pri Landstuhle v Nemecku.

foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie