Správy

Pilotné testovanie v Námestove: Radnica sa pripravuje, chýbajú jej však ľudia

Námestovo bude jednou z prvých lokalít, ktoré prejdu celoplošným testovaním na COVID-19. Samospráva opisuje prípravy.

Ilustračný obrázok k článku Pilotné testovanie v Námestove: Radnica sa pripravuje, chýbajú jej však ľudia
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Pilotnú fázu testovania obyvateľstva na COVID-19 sa v Námestove snažia zabezpečiť čo najlepšie, povedal prednosta tamojšieho mestského úradu Dušan Jendrašík. „Je naozaj veľmi komplikované organizovať a zabezpečovať niečo tak zložité, ako je celoplošné testovanie za minimálny čas a s minimom informácií,“ zhodnotil prednosta.

Ľudí nie je dosť

Bezpečnosť dobrovoľníkov a pomocníkov sa budú snažiť zabezpečiť vo vlastnej réžii, keďže zatiaľ nevedia, či bude zabezpečená zo strany štátu. „Ľudí zatiaľ dosť nemáme, uvidíme, ako sa situácia vyvinie a koľko ich budeme vedieť zabezpečiť,“ doplnil Jendrašík.

Primátor Námestova Milan Hubík v stredu na sociálnej sieti vyzval obyvateľov, aby sa zapojili do organizovania celoplošného testovania. „Hľadáme odhodlaných dobrovoľníkov na zabezpečenie administratívnych a organizačných úloh pri celoplošnom testovaní. Požiadavka je vek nad 18 rokov. Veríme, že sa zapojíte do dobrovoľníctva a tak spoločne zvládneme plošné testovanie v našom meste,“ napísal primátor.

Otázka peňazí

Podľa prednostu mestského úradu zatiaľ nemajú vyčíslené, koľko peňazí ich celá akcia bude stáť. Pre krátkosť času na prípravu to nestíhajú vyhodnocovať. S určitosťou to však podľa neho nebude zanedbateľná čiastka.

Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných od piatka (23. 10.) do nedele (25. 10.) 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie