Jozef Milan Kultúra

Tradičný symbol Vianoc: Stromček si zdobíme už viac ako 400 rokov

Vianočný stromček plný ozdôb a svetielok je tradičným symbolom Vianoc. Nevie sa presne, v ktorej krajine vo svete si kresťania na Vianoce prvýkrát skrášlili svoje príbytky ozdobenou drevinou, no uznáva sa, že zvyk sa zrodil v Európe.

Ilustračný obrázok k článku Tradičný symbol Vianoc: Stromček si zdobíme už viac ako 400 rokov
Foto: Jozef Milan

Prvý vianočný stromček sa údajne objavil pred 400 rokmi u kresťanov v Nemecku, ktorí začali aj s jeho zdobením vianočným pečivom, jabĺčkami, orechmi a sušenými slivkami. Dnes sú to najmä sklenené gule. Nechýbajú ani rôzne čokoládové figúrky a salónky. Na Slovensku sa používajú aj ozdoby zo slamy, kukuričného šúpolia, dreva a z textilu a nájdu sa aj ozdoby z paličkovanej čip­ky.

Legenda o záchrane mladého muža

Pre odpoveď na otázku, prečo sa na Vianoce zdobí práve stromček, siahli bádatelia hlbšie do histórie. Z raných čias kresťanstva, keď si nová viera hľadala miesto v srdciach a mysliach pohanov, pochádza legenda o obetnej slávnosti. Starí keltskí kňazi, druidi, verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch. Pred jednou duchovnou slávnosťou pripravovali pre bohov krvavú obetu, mladého muža. Na udalosti bol prítomný aj kresťanský misionár Winfried, ktorý sa rozhodol zachrániť mladíkovi život. Zhromaždeniu vyrozprával príbeh o narodení Ježiša Krista v Betleheme, o sile dobra, lásky a viery. Pripomenul, že narodenie Ježiša je najvzácnejší dar Božského otca všetkým ľuďom na zemi. Druidi mladíkovi darovali život a pri strome spoločne oslávili narodenie Ježiša v Betleheme.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM