Rôzne

Študent ružomberskej polytechniky vyhral celoslovenskú olympiádu, pomohol sebe i škole

Študenti stredných škôl už tretí rok súťažia v tom, ako vedia narábať s peniazmi. Do Finančnej olympiády sa tento rok zapojilo 4400 stredoškolákov, do finále sa dostali len tí najlepší. Celkovým víťazom sa stal Ján Pevala zo SOŠ polytechnickej v Ružomberku.

Ilustračný obrázok k článku Študent ružomberskej polytechniky vyhral celoslovenskú olympiádu, pomohol sebe i škole
Zdroj: Dnes24.sk

„Aj tento rok sme pre finalistov pripravili test, ktorý pozostával z 13 testových otázok a siedmich slovných úloh či prípadových štúdií z oblasti hospodárenia, finančných produktov a finančného trhu. Na našu finančnú skúšku mali 60 minút, o víťazoch rozhodoval počet získaných bodov,“ opísal pravidlá Juraj Juras, správca nadácie, ktorá súťaž vyhlasuje.

Technik porazil aj ekonómov a gymnazistov

Najlepšie sa umiestnil Ružomberčan Ján Pevala zo SOŠ polytechnická v Ružomberku, získal o bod viac ako Marek Budzák z Obchodnej akadémie v Starej Ľubovni, ktorý sa umiestnil na druhom mieste. Ako tretia najlepšia skončila Nikola Šuhajdová zo SOŠ podnikania v Banskej Bystrici.

Víťazstvo potešilo Jána Pevalu hneď z viacerých dôvodov. „Ako študent technickej školy som uspel v konkurencii súťažiacich z gymnázií a škôl s ekonomickým zameraním. Výhra v podobe MacBooku a finančnej odmeny 2000 eur pre školu je dobrou motiváciou zúčastniť sa tejto súťaže a zároveň si zlepšiť vedomosti z oblasti finančníctva. Práve vďaka príprave na Finančnú olympiádu som získal mnoho nových poznatkov a skúseností,“ povedal ružomberský stredoškolák.

Študenti – podpriemerne finančne vzdelaní?

Finančná olympiáda je súčasťou dlhodobého vzdelávacieho projektu Nadácie Partners – Deň finančnej gramotnosti. Tento projekt zastrešuje aktivity zamerané na zvyšovanie finančnej vzdelanosti na Slovensku.

Z prieskumov verejnej mienky, ktoré nadácia každoročne realizuje s agentúrou Focus, vyplýva, že veľa Slovákov má stále problém orientovať sa vo finančnej terminológii. Obzvlášť rizikovou skupinou s podpriemernou finančnou gramotnosťou sa ukázali práve študenti a ľudia starší ako 65 rokov.

Foto: www.sosprk.sk

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM