Jozef Milan Rôzne

Spoločnosť CZT Ružomberok ukončila nové tepelné rozvody v meste

Spoločnosť CZT, ktorá je dodávateľom tepla do väčšiny domácností v Ružomberku, ukončila k poslednému novembrovému dňu dvojročný projekt, počas ktorého došlo k výmene parných rozvodov za horúcovodné.

Spoločnosť CZT, ktorá je dodávateľom tepla do väčšiny domácností v Ružomberku, ukončila k poslednému novembrovému dňu dvojročný projekt, počas ktorého došlo k výmene parných rozvodov za horúcovodné. Staré rozvody mali vek medzi 30 a 40 rokmi a ich zlým technickým stavom hrozil kolaps tepelného hospodárstva v meste. Kým sídliská Klačno, Polík a Malé Tatry prešli rekonštrukciou ešte v rokoch 2001 – 2006, stred mesta, sídliská Riadok, Roveň a Baničné prešli rekonštrukciou v dvoch etapách od roku 2010. Pôvodne plánované práce na roky 2010 – 2012 sa podarilo ukončiť s ročným predstihom a tak projekt bol sfinalizovaný už k poslednému novembrovému dňu. V 32 kilometroch potrubí s horúcou vodou v meste tak dnes už prúdi 700 m3 vody, ktorej teplo sa však už nestráca z jednej štvrtiny v rozvodoch, ale sa z 92% dostane ku spotrebiteľom – obyvateľom mesta. Históriou sú už zdroj tepla v areáli Texicom, parné potrubie pri Váhu, či výmenníkové stanice na sídliskách. Tieto boli nahradené zdrojom tepla zo spoločnosti Mondi SCP, ktorá je sebestačná vo výrobe tepla a toto dodáva aj do ružomberských domácností. Vykurovanie je pritom realizované cez tie najekologickejšie zdroje – v prevažnej miere biomasou a z malej časti plynom. Okrem toho bolo inštalovaných 161 efektívnych domových odovzdávacích staníc tepla, ktoré sú riadené diaľkovo. Ružomberčania tak môžu otočiť regulátor kúrenia doma s väčšou spoľahlivosťou, pričom odpisovanie meračov tepla je realizované automaticky v požadovanom časovom okamžiku.

Celkové náklady na tento náročný projekt presiahli 8 mil. EUR. Z toho bankový úver vo výške 5,6 mil. EUR a úver mesta Ružomberok vo výške 1,7 mil. EUR. Zdroje na splácanie úverov sú tvorené so zvýšenia hospodárnosti systému a odpisov majetku.

Bodka za celým dielom bude daná v máji 2012 finálnymi terénnymi úpravami. Najbližšie zamerania v CZT budú smerovať do rozšírenia centrálneho dispečingu aj na Klačno, Polík a Malé Tatry, ale i vyriešenia zásobovania teplom na Tatranskej a Považskej ulici. Ružomberok potom nemusí riešiť zásadné otázky horúcovodných rozvodov na najbližších 30 rokov.

Zdroj: tlačová správa CZT

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM