Lucia Lauková Rôzne Správy

Rebríček krajín podľa úrovne mieru: Slovensko si pohoršilo

Najmierovejšou krajinou sveta zo 163 zaradených do prieskumu je Island. Slovensko je na tom podľa hodnotenia horšie ako vlani.

Ilustračný obrázok k článku Rebríček krajín podľa úrovne mieru: Slovensko si pohoršilo
Zdroj: TASR

Belgicko sa z dôvodu vlaňajších teroristických útokov a nárastu teroristických hrozieb ocitlo na 19. mieste Svetového indexu mieru 2017. Rebríček krajín podľa úrovne mieru na ich území bol prezentovaný v Bruseli.

Najmierovejšie krajiny

V poradí už 11. hodnotenie krajín podľa úrovne mieru predstavil Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP). Najmierovejšou krajinou sveta zo 163 zaradených do prieskumu je Island, za ktorým nasleduje Nový Zéland a Portugalsko.

Hodnotenie Slovenska

Podľa tohto indexu všetky členské krajiny EÚ patria do „mierovej zóny“. Belgicko sa tohto roku ocitlo na 19. priečke spolu so susedným Holandskom. Slovensko v porovnaní s rokom 2016 pokleslo o dve miesta a obsadilo 26. pozíciu (za Rumunskom a pred Botswanou).

Najmenej mierové krajiny

Posledných desať najmenej mierových krajín sveta sú Ukrajina, Stredoafrická republika, Sudán, Líbya, Somálsko, Jemen, Južný Sudán, Irak, Afganistan a Sýria.

Tlačová agentúra Belga zdôraznila, že Belgicko je v pásme „vysokomierových“ krajín, podobne ako škandinávske krajiny, Nemecko alebo Singapur.

Rastúci vplyv terorizmu

Správa IEP sa zameriava najmä na rastúci vplyv terorizmu v ekonomicky vysoko rozvinutých štátoch a upozorňuje na skutočnosť, že počet úmrtí súvisiacich s terorizmom v krajinách OECD vzrástol od roku 2007 o 900 percent, čo sa týka predovšetkým Turecka, Francúzska, USA a Belgicka.

Belgicko sa do týchto štatistík dostalo po dvoch teroristických útokoch v Bruseli z 22. marca 2016, ktoré si vyžiadali 32 obetí na životoch a 340 zranených.

Zvýšený vplyv terorizmu poznačil v indexe aj postavenie Francúzska, ktoré oproti vlaňajšku kleslo o päť pozícií – na 51. priečku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM