Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Horúci pondelok ozvláštni Roxette, meniny oslavuje Ferdinand

Letné teploty potešia v pondelok 30. mája mnohých, iných zasa prípadný dážď či krátky pohľad na zaujímavosti z histórie.

Veľké teplo a dážď

Opäť bude teplo, v úvode nového týždňa vystúpia denné maximá na 24 až 29 stupňov, na severe bude 22, vo výške nad 1500 m zasa 14 stupňov.

Pripravme sa však na dážď. V pondelok bude polooblačno až oblačno, postupne na mnohých miestach prehánky, vyskytnúť sa môžu aj búrky. Zafúka južný vietor do 5 m/s (20 km/h).

Oslavuje Ferdinand

Ak sa povie „smelý ochranca“ ide o Ferdinanda. Nositelia tohto mena sú často málo sebavedomí, plachí, chýba im objektívnosť.

Zo známych osobností je tu Ferdinand I. Habsburgský, rakúsky arcivojvoda, uhorský, český a rímsky kráľ, rímskonemecký cisár, zakladateľ rakúskej línie Habsburgovcov.

Niečo z histórie

1431 a dobre známa udalosť, keď vo francúzskom Rouene upálili Janu z Arku, ktorú náboženský súd vymeral trest za kacírstvo a bosoráctvo.

V roku 1897 sa narodil vynálezca Ján Bahýľ, ktorý uskutočnil v Bratislave prvý let vrtuľníkom, ten aj sám zostavil.

Rok 1918 je významný pre Československo. V Pittsburghu totiž podpísali tzv. Pittsburskú dohodu o vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov.

1948 a nedemokratické parlamentné voľby v Československu. Voliči mohli hlasovať iba za jednotnú kandidátku zostavenú komunistami (70% kandidátov bolo z Komunistickej strany Československa – KSČ), druhou možnosťou bolo vhodiť do urny biele lístky.

1960 – Zomrel ruský spisovateľ Boris Leonidovič Pasternak, ktorý má aj Nobelovu cenu za literatúru (1958). Preslávil sa románom Doktor Živago.

V 2007 potvrdil Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) 11,5-ročný trest pre bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra Fruniho aj jeho spoločníka Františka Matíka. Fruni je už medzičasom na slobode.

O dva roky na to skonal spevák Waldemar Matuška.

Na náladu zahrá Roxette

30. máj má v rodnom liste Marie Fredrikssonová, speváčka známej skupiny Roxette. Rodáčka zo švédskeho Össjö sa narodila v roku 1958.

Spoločne s gitaristom Perom Gesslem sa dokázali presadiť po celom svete, napr. pieseň The Look bola svojho času lídrom americkej hitparády.

Roxette - The Look
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM