Jozef Milan Správy

Pôsobivé aj strhujúce: Púť mládeže R13 na Kalváriu

Niekoľko tisíc prevažne mladých ľudí sa zúčastnilo na pešej interaktívnej púti na ružomberskú Kalváriu. Púť bola súčasťou historicky prvého Národného stretnutia mládeže R13, ktoré na tomto mieste vyvrcholilo svätou omšou s kardinálom Jozefom Tomkom.

Ilustračný obrázok k článku Pôsobivé aj strhujúce: Púť mládeže R13 na Kalváriu
Foto: Jozef Milan

Púť po stopách sv. Cyrila a Metoda

Na začiatku sprievodu skauti niesli ostatky sv. Cyrila, aby mladí kráčali za ním. Cesta z mesta bola sprevádzaná živými sochami z našej dávnej minulosti. Bolo možné stretnúť Rastislava, Cyrila, Metoda aj Gorazda a zažiť atmosféru dobových táborov.

Iná Kalvária

Jednotlivé kaplnky krížovej cesty ružomberskej Kalvárie boli „oblečené“ do tvárí slovenských svätých. Od vierozvestcov Cyrila a Metoda, ich žiaka Gorazda a biskupa Bystríka, cez benediktínskeho mnícha Andreja Svorada a jeho žiaka Benedikta, cez kráľovnú Alžbetu Uhorskú až po rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú a biskupov – mučeníkov Vasiľa Hopka a Pavla Gojdiča. Namiesto ich podobizní na mladých hľadeli tváre mladých ľudí a výstižný citát z písma, ktorý ukrýva slovo „Choď!“ Mladé tváre mali pútnikom pripomínať, že aj títo svätci boli mladí, a pritom sú vzorom svojou odvahou v hlásaní Božej lásky a získavaní učeníkov vo svete.

zdroj: Michal Lipiak, Komunikačný tím SDM 2013

Pešia púť na ružomberskú Kalváriu
27
Galéria
Foto: Jozef Milan
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM