Jozef Milan Kultúra

Otvárací program folklórneho festivalu vo Východnej pod taktovkou Igora Littvu

Na záver školského roka sa Súkromná ZUŠ ľudovej hudby a tanca spolu s FS Liptov a DFS Liptáčik prezentovala koncertom Pieseň Gombáša. Prvý júlový víkend sa oba súbory predstavia na jubilejnom 60. ročníku Folklórneho festivalu Východná. Medzitým stihol Liptov vystupovať na festivale v Poľsku.

Ilustračný obrázok k článku Otvárací program folklórneho festivalu vo Východnej pod taktovkou Igora Littvu
Zdroj: Dnes24.sk

Otvárací program festivalu vo Východnej má názov LIPTÁCI SLOVENSKU (piatok 4. júla, Veľká scéna / 19:50 – 20:50). Jeho scenáristom a režisérom je riaditeľ školy a šéf FS Liptov Igor Littva. „Je to taká pocta osobnostiam Liptova, ktoré výrazným spôsobom prehovorili do folklórnej histórie na Slovensku. Pozvaní sú Juraj Kubánka zo SĽUK-u, Janko Petrenka z horného Liptova, ale aj Vojto Littva či Anna Hulejová. Budú tancovať tiež naše deti z Liptáčika a FS Liptov, ktorý navyše dostane priestor aj v nedeľnom galaprograme,“ povedal Igor Littva (kompletný program festivalu nájdete na: http://www.nocka.sk/…odna/program).

Pieseň Gombáša

Škola spolu so súbormi pokračovala v spracovávaní a prezentácii folklórnych tradícií dedín dolného Liptova, tentoraz z Hubovej, správnejšie vtedajšieho Gombáša. Podľa dobových fotografií a s pomocou národného múzea v Martine sme zrekonštruovali a pošili kroje, čo stálo veľa energie.Vynikajúce bolo, že sme mali od pána Karola Okáľa zozbierané záznamy zvykov, piesní a príbehov, ktoré som sa snažil vložiť do programu. Napríklad posledný tanec programu Stavanä pastierov je spracovaný podľa každoročného menovania pastierov, čo sa robievalo v zimnom období. Bola to vlastne voľba a najdôležitejší bol bača, ktorý – keď bol zvolený – mal povinnosť pohostiť celú krčmu. A keďže sa na voľbu zišla celá dedina, bolo to pre neho dosť náročné. Traduje sa, že jedného roku za prvej republiky zaťal bača v krčme sekeru 1 200 korún, ktoré mal potom problém zarobiť počas celého leta. Každopádne, bola to veľká slávnosť pre Gombáš.

foto na titulke: nocka.sk; galéria: koncert pieseň gombáša (17.6.2014, veľká dvorana kdah)

PIESEŇ GOMBÁŠA - SZUŠ LHT, Liptáčik a Liptov
34
Galéria
Foto: Ivana Milanová
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM