Iné športy

Majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok v šachu sa konali v Ružomberku

Zodpovednosť usporiadať finálový turnaj prevzal na seba Ružomberok - súčasná „Mekka“ slovenského školského šachu. Skúsený tím organizátorov vedený Marekom Zelnickým a Tomášom Matušákom s podporou ZŠ Sládkovičova a mesta Ružomberok privítal 25 chlapcov a 24 dievčat z celého Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok v šachu sa konali v Ružomberku
Foto: Jozef Milan

Obnova zaniknutých aktivít

Organizáciou súťaže Majstrovstiev Slovenska žiakov a žiačok základných škôl a osemročných gymnázií sa Slovenský šachový zväz pokúša znovu obnoviť zaniknuté súťaže, ktoré prebiehali pod patronátom Slovenskej asociácie športu na školách do školského roku 2009/10. Od októbra minulého roku sa po celom Slovensku konali nižšie stupne tejto postupovej súťaže, do ktorej sa zapojilo 39 okresov. Účastníci finálového turnaja však tvorili len vrchol pyramídy všetkých hráčov a hráčok zúčastnených v postupových etapách, ktorých počet presiahol 1100 detí z 249 škôl.

Víťazné trojky

Majstrami Slovenska sa po suverénnych výkonoch stali Ondrej Mráz (Gymnázium M. M. Hodžu Liptovský Mikuláš) a Eva Mészárosová (ZŠ Dvory nad Žitavou). Obaja svojim súperom dovolili uhrať len jednu remízu zo siedmych partií. Príjemne prekvapili obaja strieborní medailisti, Jakub Suchánsky (ZŠ Veternicová Bratislava) ani Katarína Dancejová (ZŠ P. O. Hviezdoslava Veľké Kapušany) do užšieho okruhu favoritov na stupne víťazov nepatrili, avšak predvedenou hrou na ne právom vystúpili. Bronzový medailista z Majstrovstiev Európy 2012 do 12 rokov Jerguš Pecháč (ZŠ Lichardova Žilina) si kov rovnakej farby na krku odniesol aj z Ružomberku, tretia v kategórií dievčat Dominika Ferková (ZŠ a MŠ Pod Vinbargom Bardejov) je podobne ako Jerguš stálicou slovenskej mládežníckej reprezentácie, čo nepriamo svedčí aj o vysokej športovej úrovni oboch turnajov. Napriek urputným bojom na šachovniciach sa nevyskytol ani najmenší protest, k čomu prispeli svojou disciplínou hráči aj sprevádzajúci vedúci a tréneri.

Ocenenia víťazom odovzdával garant podujatia za projekt Šach na školách (CiS) Stanislav Vlček. Ďakujeme všetkým zúčastnenými a tešíme sa na ďalší ročník.

Kompletné výsledky nájdete na:

Text: CIS/ŠK Ružomberok; foto: Pavol Sedláček

MS žiakov a žiačok v šachu
13
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM