Prokop Slováček Rôzne

Leto je späť, nezabúdajte piť. Ako neurobiť chybu?

Na Slovensko sa opäť vrátili teplé dni. A tak je opäť na mieste výzva, že netreba podceňovať pitný režim. Čo teda robiť, aby ste neurobili chybu?

Ilustračný obrázok k článku Leto je späť, nezabúdajte piť. Ako neurobiť chybu?
Zdroj: TASR

Vodu je podľa lekárov potrebné piť aj vtedy, keď človek nepociťuje smäd. A to v menších dávkach. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Deti s hmotnosťou asi desať kilogramov by mali prijať minimálne liter tekutín, tie v predškolskom veku jeden a pol litra a školáci dva až dva a pol litra denne.

Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná.

Čítajte aj: Opaľovanie nie je grilovačka: Ako sa vyznať v kozmetike a neodpáliť si zdravie?

Čo dať piť deťom

Detský organizmus má oveľa vyšší pomer vody v tele ako dospelý človek a preto veľmi zle znáša dehydratáciu. Už pri 10 percentnej strate tekutín môže vzniknúť úpal a môžu sa objavovať halucinácie a zvýši sa teplota tela.

Dospelý človek sa napije, ale deti treba často k tomu nútiť, alebo ich nejako motivovať. Čo by teda deti počas horúcich teplých dní mali piť? Klasika je voda z vodovodu, alebo vlažná neperlivá voda. Ak vašim ratolestiam nechutí, môžete ju doplniť troškou nejakej ovocnej štavy. Dobrý je aj stopercentný ovocný džús, ale pozor! Musíte ho zriediť v pomere 1:1 s čistou vodou. Dobrý je aj ovocný čaj.

Nápoje by nemali byť príliš vychladené, lebo organizmus musí vynakladať veľké množstvo energie, na vyrovnanie teplotných rozdielov. Idálna je teplota od 15 do 20 stupňov.

Čítajte aj: Znova vás poštípali? Dajte im po nose domácim repelentom + RECEPTY

Čo jesť a ako sa obliekať

Dospelí i deti by mali v období horúčav jesť najmä čerstvú a nie zaváranú zeleninu a ovocie. Tiež ryby a rôzne druhy cestovín. „Jedlá treba pripravovať skôr dusením a varením, nie smažením, vyprážaním či pečením,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Zuzana Eliášová. Letné porcie môžu byť menšie.

Uprednostňovať treba počas vysokých teplôt svetlé oblečenie, ktoré lepšie odráža slnečné lúče. Pri pobyte v klimatizovaných priestoroch by nemali byť veľké rozdiely oproti vonkajšej teplote, maximálne päť až šesť stupňov.

Pitny rezim v lete
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM