Jozef Milan Kultúra

Čierna pani na Likave

Liptovské múzeum v Ružomberku si bude počas celého roka 2012 pripomínať sté výročie založenia. Redakcia Ružomberok24 vás bude zoznamovať s jednotlivými pracoviskami a expozíciami jubilujúcej inštitúcie. Začíname hradom Likava.

Likava je najväčšou hradnou zrúcaninou na Liptove a jedným z najväčších hradov stredného Slovenska. Architektonic­kohistorické výskumy zo 70. a 80. rokov označili jej palácový komplex, pozostávajúci zo severného, južného a východného paláca – delovej veže, ktoré spolu tvoria horný hrad, za najvyšší a jeden z najmohutnejších na Slovensku. V najvyššom bode výška muriva severného paláca prekračuje 36 m.

Likavu tvorí horný a dolný hrad. Horný hrad pozostáva z troch mohutných palácov s množstvom cenných architektonických prvkov a detailov – ostení, smolných nosov, strielní. Dolný hrad v dobe jeho najväčšieho stavebného rozsahu tvorili až tri hradné nádvoria opevnené baštami. V súčasnosti sú zachované len dve. V jednej z charakteris­tických hranolových bášt z 15. storočia, Hunyadyho veži, sa nachádza stála expozícia dejín hradu Likava, doplnená o trojrozmerné exponáty – repliky dobového zariadenia a nástrojov feudálnej justície, ktoré je možné vyskúšať aj na vlastnej koži.

Hrad v 14. storočí založil zvolenský župan magister rytier Donč, ktorý sa zaslúžil aj o udelenie mestských výsad Ružomberku. V priebehu storočí ho užívali liptovskí župani, bol venom kráľovnej i významnou husitskou pevnosťou, sídlilo na ňom liptovské knieža Ján Korvín a po desaťročia patril Illésházyovcom a Thőkőlyovcom. Napokon ho na základe rozhodnutia krajinského snemu nechal na jeseň r. 1707 zbúrať jeho posledný majiteľ, knieža František II. Rákoczi.

Aj Likava má svoje povesti. Od 16. storočia sa traduje povesť o čiernej panej, dobrej Helene Kružičovej, ktorá sa po svojej smrti začala objavovať v čiernych šatách na hrade a v jeho okolí. Chránila úrodu a pomáhala poddaným. Iný duch, ktorý je verný svojim pánom aj po smrti, stráži pred všetkými nepovolanými hľadačmi thőkőlyovské poklady. A do tretice – mladučký Imrich Thőkőly, budúci vodca veľkého povstania proti Habsburgovcom, utekal z obliehanej Likavy prezlečený za poddanské dievča. Kým sa cisárske stráže spamätali, bol už na hraniciach Liptova a smeroval ďalej, do sedmohradského a­zylu…

Likava otvára svoje brány pre návštevníkov od mája do októbra. Z technických a bezpečnostných dôvodov nie je zatiaľ prístupný horný hrad. V júni alebo v septembri LMRK organizuje pre deti materských, základných a stredných škôl programy s historickou tématikou, zamerané na dejiny, hradu, Liptova a regionálne povesti a rozprávky. Občianske združenie Hortus de Likava počas letnej turistickej sezóny pozýva návštevníkov zblízka i zďaleka na tradičné Likavské hradné slávnosti v podhradí Likavy.

Návštevné hodiny: Máj Po – Ne 10.00 – 16.00 Jún – September Po – Ne 9.00 – 17.00 Október Ut – Ne 10.00 – 16.00

Vstupné: 2.00 €, 1.00 € Kontakt: +421 917 120 694 (správca hradu) Informácie: Liptovské múzeum v Ružomberku, + 421 44 43 22 468

Zdroj: Liptovské múzeum v Ružomberku, príspevková organizácia Žilinského samosprávneho kraja, Mgr. Karol Dzuriak

RK Lipt.muzeum
9
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM