Jozef Milan Kultúra

Bačovu žena premáhala žiarlivosť. Obávala sa najmä českých turistiek...

Liptovské múzeum v Ružomberku v mesiaci apríl - máj 2013 reinštalovalo a dobudovalo Expozíciu ovčiarstva a Galériu ľudového výtvarného prejavu v podkrovných priestoroch Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

Začala sa budovať jedinečná galéria bačov z Liptova, ktorá dokumentuje pastierske a salašnícke tradície v regióne. Nadväzuje na existujúcu prezentáciu venovanú bačovi Petrovi Slosiarovi z Liptovskej Porúbky. V galérii dostali priestor ďalší významní bačovia – Matej a Vladimír Blcháčovci z Jakubovian a Ján Král, rodák z Liptovského Jána. Od nich múzeum zakúpilo do svojho zbierkového fondu vzácne odevné súčasti – bačovský odev, pastiersku tašku, kožený opasok, krásny klobúk s okovancom, trepák, geletku, formu na oštiepok. Ďalej v galérii bude odprezentovaný aj bača Michal Benko, od ktorého potomkov múzeum získalo drevený salašnícky riad.

V tvoriacej sa stálej galérii významných liptovských bačov má svoje čestné miesto už aj takmer osemdesiatnik Vladimír Blcháč z Jakubovian. „Držala ma pri tom prakticky celý život láska k voľnej prírode, lebo na salaši a okolo oviec sa všetko odohráva pod holým nebom. Veľakrát do košiarov poudierali hromy, blesky, šarapatili vlci, medvede,“ zaspomínal si na dlhé desaťročia strávené na salašoch. Ťažký údel bačovej ženy priblížila jeho manželka Anna. „Veru, nebolo to ľahké. Od jari do jesene býval preč, ďaleko na lúkach, v dolinách. Vtedy ostala na gazdinej celá opatera domácnosti a detí. V nedeľu sme sa za svojimi chlapmi vyberali s obedom. S odstupom času sa na tom už iba pousmejem, no priznávam, že pri takom dlhom odlúčení nás premáhala aj žiarlivosť. Obávali sme sa najmä českých turistiek,“ dodala.

V expozícii ľudového výtvarného prejavu dostal priestor na prezentáciu svojej tvorby aj významný ľudový výrobca – rezbár Mikuláš Kurpaš z Liptovskej Lúžnej. Jeho figurálne plastiky citlivo zobrazujú život pastierov, tak ako si naň pamätal od svojho detstva. Časť expozície je venovaná čisto odevom ovčiarov z Liptova a susedných regiónov – Dolná Orava, Horehronie, Spiš – Zamagurie. Návštevník tak bude môcť porovnať odevné súčasti z jednotlivých oblastí.

Ďalšia časť priestorov bude venovaná prezentácii spracovania ovčej vlny. Návštevník sa zoznámi s technológiou spracovania ovčej vlny až po finálny výrobok. Táto časť expozície bude interaktívna. Návštevník si sám bude môcť vyskúšať čuchranie, kramplovanie, pradenie ale aj tkanie vlny a zhotoviť si malý upomienkový predmet. Priestor poslúži aj na tvorivé dielne pre žiakov a študentov v rámci regionálnej výchovy.

zdroj: tasr/ lmrk

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM