Rôzne

Zmeny v železničnej doprave: Od decembra pribudne viac vlakov v smere do Mikuláša

Od decembra tohto roku by malo po slovenských koľajniciach jazdiť viac vlakov ako v súčasnosti. Posilnené by mali byť spoje aj v našom regióne. Na významných železničných trasách by mali vlaky premávať počas "špičky" každú hodinu a mimo nej každé dve hodiny.

Denne o 26 vlakov viac

Štát sa chystá od pravidelnej zmeny cestovného poriadku pridať na nasledujúci rok nové spoje či zahustiť tie súčasné. „Ak by sme navýšenie prerátali na počet dní a počet vlakov, každý deň bude v priemere premávať o 26 vlakov viac,“ vyčíslil minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD). Celkovo chystá štát posilniť výkony, ktoré pre neho zabezpečuje osobný dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), o 480 000 vla­kokilometrov.

Nový cestový poriadok

Nový cestovný poriadok s posilnenými výkonmi sa má podľa rezortu dopravy sústreďovať na rovnomernú železničnú obsluhu počas celého dňa. Vo významných spádových centrách by tak mali vlaky premávať počas „špičky“ každú hodinu a mimo nej každé dve hodiny. Posledný vlak by mal jazdiť po 20.00 h, prípadne po 22.00 h.

Posilnené spojenia

Z pridaných 480.000 vlako­kilometrov má byť približne 170 000 použitých na kompletizáciu rýchlikového spojenia medzi Slovenskou a Českou republikou v úseku zo Žiliny cez Púchov po Horní Lideč. Namiesto súčasných štyroch rýchlikov ich má denne premávať šesť.

Severné Slovensko

Zvyšnými výkonmi sa posilnia ďalšie spoje. V regióne severného Slovenska to bude najmä dobudovanie taktovej dopravy na úsekoch z Nového Mesta nad Váhom po Trenčín, zo Žiliny po Rajec, Čadcu alebo Liptovský Mikuláš.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM