Slávka Kellová Rôzne

Štrajk učiteľov v Mikuláši: Takto vyzeral prvý deň...

Prvý deň generálneho štrajku majú učitelia za sebou. Do protestu vstúpili všetky liptovskomikulášske školy, ktoré to avizovali ešte minulý týždeň.

Ilustračný obrázok k článku Štrajk učiteľov v Mikuláši: Takto vyzeral prvý deň...
Foto: Slávka Kellová

Okrem všetkých mestských materských a základných škôl v Liptovskom Mikuláši sa do štrajku zapojili aj krajské stredné školy, okrem súkromnej materskej školy a cirkevné zariadenia na území mesta. Tento raz sa zapojila aj Základná umelecká škola, ktorá na listine štrajkujúcich v prvom kole chýbala.

Väčšina škôl sa rozhodla pre krátkodobý jeden až trojdňový štrajk. Učitelia zo ZŠ Okoličianskej a ZŠ M. R. Martákovej na sídlisku Nábrežie však nezaháľali a avizovali, že štrajkovať chcú neobmedzene. „Musím povedať, že si vážim rozhodnutie učiteľov, nakoľko je v hre ich plat, najmä teraz v predvianočnom období,“ hovorí riaditeľka školy M. R. Martákovej Alena Ridzoňová. Odpoveď na otázku dokedy bude štrajk na škole pokračovať, môže dať ďalšie stretnutie odborárov s predstaviteľmi vlády, ktoré je naplánované na stredu 28. novembra.

O Náhradný program nebol záujem

Počas štrajkových dní ponúkla samospráva rodičom možnosť náhradného programu pre ich deti v priestoroch Centra voľného času na Nábreží a v priestoroch ZŠ Janka Kráľa na Podbrezinách. Na Podbreziny dnes dorazili len tri deti, aj to súrodenci. V porovnaní s ostatnými liptovskými mestami je to však malý úspech. V Ružomberku rodičia neprejavili o túto formu pomoci žiadny záujem a v Liptovskom Hrádku nemal v Centre voľného času tiež kto zdvihnúť telefón.

Škola štrajkuje, učitelia nie

Gymnázium M.M. Hodžu je taktiež v zozname škôl, ktoré sa zapojili do hromadného protestu. Štrajkovať sa chystajú do stredy. Spomedzi všetkých pedagogických pracovníkov traja učitelia protest nepodporili. „Dôvodom je finančné hľadisko, jednoducho si to nemôžu dovoliť. Robíme to teda tak, že sa vždy bude učiť jedna trieda, striedame to,“ približuje riaditeľ školy Jozef Škorupa.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM