Správy

V Mikuláši sa vlani narodilo viac chlapcov: Aké mená vyberali rodičia najčastejšie?

Uzavretie manželstva a narodenie bábätka patria medzi najkrajšie životné okamihy. Mesto zverejnilo ich štatistiky za uplynulý rok.

Ilustračný obrázok k článku V Mikuláši sa vlani narodilo viac chlapcov: Aké mená vyberali rodičia najčastejšie?
Zdroj: TASR/AP

V meste Liptovský Mikuláš sa vlani narodilo 613 detí, čo je o 29 menej ako v roku 2019. Jedno z detí sa narodilo v domácom prostredí, ostatné v nemocnici. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

Do rodín za posledné roky pribúdajú častejšie chlapci ako dievčatá. „Z celkového počtu narodených detí je 321 chlapcov a 292 dievčat. Rodičia svoje dcéry najčastejšie pomenovali Nina, Dorota, Ema, Anna či Natália. Pre chlapcov vyberali v roku 2020 mená ako Jakub, Matej, Michal, Filip a Martin,“ konkretizovala hovorkyňa.

Mestská matrika eviduje za uplynulý rok 151 sobášov. Svadieb bolo o 23 menej ako v roku 2019. Epidemi­ologická situácia podľa hovorkyne mesta ovplyvnila aj vykonávanie obradov. „Väčšina z nich sa uskutočnila za účasti obmedzeného počtu svadobčanov, najčastejšie evidujeme sobáše o dvoch svedkoch. Obrady sa konali prevažne v sobášnej sieni na mestskom úrade. Svadby však boli aj v Demänovskej Doline, v domácom prostredí či v jednom z miestnych hotelov,“ dodala Čapčíková.

Snúbenci boli vo väčšine prípadov občania SR, no v obradnej miestnosti na mestskom úrade uzavrelo manželstvo aj desať cudzincov. Rodné priezvisko si podľa Čapčíkovej ponechali dve nevesty, rodné aj manželovo priezvisko sa rozhodlo používať šesť neviest.

Poznámka: Údaje sú z obdobia do 29. decembra 2020.

Aktuality z Liptova

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM