Slávka Kellová Rôzne

Študenti predstavujú svoje vízie mesta

Priestory radnice v Liptovskom Mikuláši zaplnili desiatky nadčasových prác študentov architektúry. Prezentujú predstavy mladých ľudí o možnostiach využitia Liptovského Mikuláša ako turistického centra

Výstavu Vízie mesta Liptovský Mikuláš otvoril včera v priestoroch miestneho mestského úradu liptovskomikulášsky viceprimátor Pavel Bobák. „Táto prezentácia prác architektonických štúdií študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave je výsledkom dlhoročnej spolupráce mesta s fakultou. Reaguje na oblasť turizmu a rozvoja bývania,“ povedal viceprimátor a zároveň architekt, ktorý vypracoval pre študentov zadania, podľa ktorých riešili svoje predstavy o ďalšom rozvoji mesta.

„Mesto L. Mikuláš vstupuje do novej historickej etapy svojho rozvoja, pripravuje sa byť mestom turistiky s jedinečnosťou nového spojenia s vodou. Stojí pred šancou ďalších zmien stať sa bohatým mestom turistiky,“ povedal Michal Šarafín, pedagóg Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity.

Štúdie mladých architektov zohľadňujú možnosti nového Územného plánu mesta Liptovský Mikuláš. Ten plánuje preloženie železničnej trate, čím sa otvorí cesta k využívaniu Liptovskej Mary. Doposiaľ bola trať akousi bariérou medzi Liptovským Mikulášom a vodnou nádržou. „Museli sme kooperovať s mestom, aby sme zistili, aké vízie môžu študenti ponúknuť,“ prezradil pedagóg z Fakulty architektúry STU Pavol Nahálka.

Výstava prezentuje 30 návrhov využitia mesta ako centra pri vode. //„Navrhuje tiež možnosti využitia severných rozvojových plôch Liptovského Mikuláša pre výhľadovú bytovú výstavbu ako aj revitalizáciu mestských parkov, zelených oddychových zón pozdĺž tokov Váhu, Smrečianky či Demänovky a tiež lesoparku Háj-Nicovô,“ //vysvetlil bližšie architekt Pavel Bobák.

Medzi návrhmi študentov sa nachádza napríklad nadčasový hotel na vode, turistické infocentrum na brehoch Liptovskej Mary či rezidenčné bývanie. Architekti sa pohrali aj s predstavou vybudovania centra pre seniorov či relaxačno-kultúrneho centra. Jedna zo študentiek vytvorila multigalériu na Liptovskej Mare. „Je to akýsi verejný priestor pre ľudí, kde môžu tráviť svoj voľný čas. Som rada, že sme dostali možnosť prezentovať sa aj mimo akademickej pôdy,“ povedala vystavujúca študentka architektúry Michaela Kesanová.

Výstavu Vízie mesta Liptovský Mikuláš si môžete v priestoroch mestského úradu pozrieť do konca roka 2010.

zdroj: MsÚ

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM