Slávka Kellová Kultúra

Rodáci si pripomenuli spisovateľa Pavla Straussa

Slávnostným programom a vernisážou výstavy pod názvom Človek pre nikoho – Človek pre všetkých si dnes v Liptovskom Mikuláši pripomenuli 100. výročie narodenia osobnosti slovenskej kultúry – lekára, spisovateľa a filozofa Pavla Straussa (1912–1994).

Ilustračný obrázok k článku Rodáci si pripomenuli spisovateľa Pavla Straussa
Foto: Slávka Kellová

„Je úžasné, že rodáci na môjho otca nezabúdajú, hoci celé generácie nemohli spoznať jeho tvorbu, lebo v minulom režime patril medzi zakázaných autorov. To bola jeho trauma, nie preto, že chcel byť známym, ale jednoducho si myslel, že mal čo ľuďom povedať, vedel by ich osloviť. Postihol ho asi osud velikánov, ktorých hodnota stúpa až časom,“ skonštatoval Jozef Strauss.

Aj Martin Jančuška, predseda Spolku priateľov MUDr. Pavla Straussa zdôraznil geniálnu nadčasovosť jeho diela. „Dlhé desaťročia ležalo nedobrovoľne v zásuvkách. Konečne sa ho podarilo takmer celé vydať v rozsiahlych desiatich zväzkoch. Pavol Strauss v nich prorocky hovorí vážne slová, aby sme sa konečne nad sebou zamysleli a zmenili spôsob života, lebo ak budeme takto pokračovať, určite skončíme vo veľkej biede,“ povedal Jančuška.

„Pavol Strauss niekedy v roku 1951, keď bol najťažší stalinizmus, napísal, zdá sa, že ešte príde sloboda a dodal, len či ju unesieme? Toto jeho prianie a proroctvo sa o mnoho rokov splnilo, je tu sloboda. Teraz je aktuálna tá jeho otázka, či ju unesieme. Žijeme vo veľmi rozkolísanej dobe, no keď sme prežili komunizmus, bolo by absolútnym zlyhaním, keby sme neprežili aj slobodu a nezvládli ju,“ dodal jeden z protagonistov Novembra '89 František Mikloško.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM