Slávka Kellová Rôzne

Protipovodňové práce zamestnali viac ako 10 000 ľudí

Zamestnanie na protipovodňových prácach v liptovskomikulášskom okrese vytvorí počas zimy asi 12 obcí. Za viac ako rok zamestnali protipovodňové práce vyše 10 000 ľudí na celom Slovensku.

Protipovodňový príspevok ako jedno z aktívnych opatrení na trhu práce je súčasťou zákona o službách zamestnanosti od septembra minulého roka. Za ten čas získalo vďaka nemu v spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny dočasné zamestnanie už 10 245 ľudí. Podľa odhadov by sa vďaka tomuto príspevku mohlo zamestnať do konca roka asi 15 335 uchádzačov o zamestnanie. Využitie príspevku podporuje aj Úrad vlády spustením Druhého realizačného projektu Programu revitalizácie krajiny pre rok 2011.

Príspevok využívajú predovšetkým obce, ale aj iné štátne subjekty. Príspevok môžu získať aj dopredu vo forme zálohovej platby. Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši ponúka túto možnosť využitia finančných prostriedkov od mája 2011. V 13 obciach v liptovskomi­kulášskom okrese sa do prác zapojilo 41 uchádzačov o zamestnanie, na ktorých bolo vyčlenených viac ako 105 000 eur. V Liptovskom Ondreji sa s pomocou aktivačných pracovníkov vyčistili a upravili brehy vodných tokov. V obci Bobrovec okrem toho ručne odstraňovali kríkové porasty a opravila sa tunajšia dlažba.

Využitie protipovodňového príspevku bude pokračovať aj v zimných mesiacoch. O tento príspevok požiadalo opätovne 11 obcí v liptovskomi­kulášskom okrese, ku ktorým pribudla žiadosť zo Svätého Kríža, ktorá tak môže vytvoriť pracovné miesta pre 10 žiadateľov o zamestnanie do 31. marca 2012.

K 30. septembru 2011 si v liptovskomi­kulášskom okrese hľadalo prácu 5075 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavuje 13,32% registrovanej miery nezamestnanosti. Celkový objem financií vyčlenených na protipovodňový príspevok do konca roka predstavuje sumu viac ako 42 miliónov eur. Príspevok pokryje obciam, správcom vodných tokov alebo odvodňovacích systémov spolu 95 % celkovej ceny prác (najviac vo výške celkovej ceny práce vypočítanej z dvojnásobku životného minima pre jednu dospelú osobu). Ak teda zarobí uchádzač o zamestnanie minimálnu mzdu 317 eur v hrubom, tak suma, ktorú na pracovné miesto vynaloží obec je 21,43 eur. V prípade spojenia s projektom Úradu vlády majú obce uhradený aj tento náklad.

„V praxi vidíme okrem vybudovaných diel aj iné efekty tohto príspevku, keďže sa vďaka nemu podarilo zamestnať práve aj dlhodobo nezamestnaných uchádzačov o zamestnanie, vidíme ako si opäť osvojujú pracovné návyky. Začínajú si opäť uvedomovať svoju užitočnosť a nadobúdajú pevnejšie miesto vo svojich spoločenstvách. Oni sami, ich rodiny a deti majú o dôvod viac na hrdosť,,“ povedal generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ivan Juráš.

ilustračné foto: TASR, SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM