Tomáš Batiz Samospráva

Primátor Blcháč má za sebou prvú schôdzu parlamentu: Ako chce vykonávať obe funkcie?

Dlhoročný primátor po novom sedí i v Národnej rade SR. Pýtali sme sa ho, ako chce dve náročné role zvládnuť, aj či už má vybratých asistentov.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Blcháč má za sebou prvú schôdzu parlamentu: Ako chce vykonávať obe funkcie?
Zdroj: Dnes24.sk

Ustanovujúcej schôdze Národnej rady (NR) SR pre nasledujúce volebné obdobie sa zúčastnil aj Ján Blcháč. Dlhoročný primátor Liptovského Mikuláša je jedným zo 150 poslancov v NR SR. Do Národnej rady sa Ján Blcháč prekrúžkoval z 38. miesta kandidátky strany SMER – SD, dôveru mu vyjadrilo celkom 3 184 voličov.

Ako hovorí novopečený poslanec, do veľkej politiky sa rozhodol ísť preto, lebo pri presadzovaní väčších zmien lokálna pozícia nestačí. ,,Systémové zmeny totiž môžeme nastaviť len iniciatívami v oblasti legislatívy. To znamená, že ak chcem ako primátor uskutočniť niektoré zmeny na regionálnej úrovni, určite na to mám výraznejší vplyv z pozície poslanca parlamentu," vysvetľuje Blcháč.

S novou funkciou pribudnú úradujúcemu primátorovi nové povinnosti. Na otázku, či sa dajú skĺbiť dve tak náročné role, argumentuje Ján Blcháč svojimi dlhoročnými skúsenosťami na čele samosprávy: ,,Funkciu primátora vykonávam už desiaty rok, nie som v tejto oblasti nováčik, systém a fungovanie komunálnych procesov mám s pracovným tímom zabehnutý a moje pôsobenie v poslaneckých laviciach parlamentu v kombinácii s primátorovaním môže byť pre naše mestečko aj pre región len väčším prínosom, pretože zákony, ktoré sa v parlamente prijímajú, ovplyvňujú aj agendy miest a obcí – a to je oblasť, v ktorej som už z pozície primátorovania za tie roky ako doma."

,,Nemajte obavy, zostávam primátorom na plný úväzok," odkazuje Blcháč Mikulášanom.

Poslanecký mandát v Národnej rade prináša jeho nositeľom aj niektoré výhody. Ako však tvrdí Blcháč, tie sa využívať nechystá. Čo sa týka platu, ten primátorský mu prináleží vo výške minimálnej mzdy.

Atraktívnou otázkou pre novozvolených poslancov býva často i výber asistentov. Ján Blcháč zatiaľ konkrétne mená prezrádzať neche. ,,Agendu výberu asistentov začínam riešiť až teraz, keď som bol na ustanovujúcej schôdzi zvolený za člena Výboru NR SR pre financie a rozpočet a podpredsedu poslaneckého klubu SMER-SD," uviedol pre Mikuláš24.

Dajte LIKE na náš Facebook a Instagram a máte vždy čerstvé info z Liptovského Mikuláša a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM