Slávka Kellová Rôzne

Premietať sa bude v Dome kultúry

Začiatkom júla prechádzajú priestory Posádkového domu armády (PDA) v Liptovskom Mikuláši do rúk armády. Ovplyvní to taktiež prevádzku kina Nicolaus, ktoré bude najbližšie mesiace premietať v bábkovej sále Domu Kultúry (DK).

Avizovaný prechod kina Nicolaus do priestorov bábkovej sály DK potvrdil jeho riaditeľ René Devečka. Od 1. júla však budú môcť návštevníci kina sledovať filmy v digitálnej kvalite. „Už dnes je prístroj pripravený. Ako prvé budeme premietať o 18-tej hodine americkú komédiu Vo štvorici po opici, a o 20-tej v premiére pustíme český film Václava Havla Odchádzanie,“ hovorí René Devečka. Kapacitne poskytuje bábková sála miesto pre asi stovku ľudí.

Digitalizácia premietacej techniky stála zhruba 90 000 eur. Tretinu sumy sa vedeniu kina podarilo získať z Audiovizuálneho fondu, 50 000 eur išlo z mestskej kasy a zvyšok sumy z Europy Cinemas a zdrojov kina. 3D premietanie je otázkou ďalších investícií, prípadne zapožičaním prístroja, ktorý stojí rádovo 30 000 eur.

Večernú filmovú atmosféru si budú môcť milovníci kina vychutnať aj pod holým nebom. Do mesta sa totiž vráti premietanie v záhrade Múzea Janka Kráľa. Počas Kultúrneho leta sa bude premietať každú stredu, s výnimkou týždňa, keď do Liptovského Mikuláša zavíta Bažant Kinematograf.

Toto provizórium potrvá pravdepodobne do novembra 2011. „Vtedy by sme už mali po treťom kole obstarávania vedieť, či sa PDA predalo alebo nie,“ vysvetľuje Devečka. V septembri však budú musieť nájsť priestory pre 25 klubov a krúžkov, ktoré pôsobia pri Posádkovom dome armády. Väčšina krúžkov našla v DK svoje miesto. „Máme však 3 či 4 také, ktorým budeme musieť nájsť nejaké priestory. Týka sa to napríklad Materského centra Zornička, raketových a leteckých modelárov či krojárne pre folklórny súbor Váh,“ uzatvára.

V roku 2009 vyhlásilo ministerstvo obrany PDA za prebytočný majetok a chce ho predať. Prechodom priestorov plne do rúk armády by malo začať trojkolové obstarávanie na jeho predaj. Ak sa nenájde kupec, mesto môže budovu odkúpiť od armády za symbolickú cenu. „Verím, že sa tak stane,“ ubezpečuje primátor mesta Alexander Slafkovský.

foto: skk

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM