Kultúra

Pošta vzdala hold uznávanému výtvarníkovi: Je ním Igor Rumanský z Demänovej

V liptovskomikulášskej galérii bratov Rumanských dnes slávnostne uviedli do obehu príležitostnú poštovú známku venovanú výtvarníkovi Igorovi Rumanskému. Dielo jeho žiaka Rudolfa Cigánika pripomína odkaz významného grafika, ilustrátora a v neposlednom rade autora návrhov poštových známok.

Ilustračný obrázok k článku Pošta vzdala hold uznávanému výtvarníkovi: Je ním Igor Rumanský z Demänovej
Foto: Slávka Kellová

„Igor by bol určite nadšený, že sa mu dostalo takejto pocty. Na druhej strane, keby si to nezaslúžil, asi by táto známka neuzrela svetlo sveta. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí dokážu oceniť jeho nezastupiteľné miesto a vplyv v slovenskej výtvarnej tvorbe,“ uviedol Michal Rumanský, brat zosnulých výtvarníkov a zakladateľ súkromnej galérie.

Vedúci Poštovej filatelistickej služby Slovenskej pošty Martin Vančo vysvetlil, že v rámci emisie Deň poštovej známky sa dostáva pocty výnimočným osobnostiam, ktoré sa podieľali na tvorbe poštových známok. „Viac ako symbolické je, že autorom tohto umeleckého holdu Igorovi Rumanskému je jeden z najobľúbenejších žiakov a blízky priateľ,“ zdôraznil Vančo.

"Je úžasné, že sa v našich zemepisných šírkach zaužívali takéto dôstojné inaugurácie nových známok. Stretávajú sa na nich nielen filatelisti, ale aj milovníci umenia. Zberateľské albumy plné vzácnych poštových známok z celého sveta sú predsa jedinečnými umeleckými galériami,“ dodal predseda Zväzu slovenských filatelistov Miroslav Ňaršík.

Podobný článok:

Ďalšia vzácnosť pre filatelistov: Fotograf Martinček má vlastnú poštovú známku

Igor Rumansky znamka
1
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM