Tomáš Batiz Správy

Park modelov v Liptovskom Jáne: Desaťtisícová návšteva počas leta

Za prvé tri mesiace prevádzky navštívilo Mini Slovensko, tematický park zmenšených modelov slovenských kultúrnych pamiatok v Liptovskom Jáne, približne 40.000 ľudí. Návštevnosť teší aj samotných organizátorov.

Ilustračný obrázok k článku Park modelov v Liptovskom Jáne: Desaťtisícová návšteva počas leta
Zdroj: TASR

Veľkú väčšinu návštevníkov tvorili podľa neho Slováci, no na minimodely radníc, kostolov, hradov i zámkov sa prišli pozrieť aj Kanaďania, Afričania či Švajčiari. Nová atrakcia prilákala všetky generácie rovnomerne. Zaujímavou skupinou sú podľa neho aj nevidiaci ľudia, s ktorými investori majú pozitívnu skúsenosť. „So slzami v očiach ohmatávali modely a tešili sa, že na sklonku života si už vedia predstaviť, ako slovenské kultúrne pamiatky vyzerajú. Možno mali z našich miniatúr ešte väčšiu radosť ako zdraví, vidiaci ľudia,“ povedal autor modelov a predseda občianskeho združenia Mini Slovensko Kamil Fischer.

„Celé dianie v Európe prispelo k tomu, že naša prvá letná sezóna bola nad mieru úspešná. Otvárali sme 4. júla so skromnými očakávaniami, no boli sme milo prekvapení,“ skonštatoval.

Novinka na Slovensku

I keď park miniatúr nie je v zahraničí žiadnou zvláštnosťou, na Slovensku ide o novinku. Aj tu tkvie podľa Fischera časť ich úspechu. „Ľudia boli zvedaví, prišli a porovnávali nás so Švajčiarskom, Francúzskom či Talianskom. Zistili, že kvalitou sme možno aj lepší, kvantitatívne máme menej modelov. Otvorili sme však len prednedávnom, parky v zahraničí fungujú už desaťročia,“ vysvetlil s tým, že najúspešnejším modelom je zatiaľ Bojnický zámok, ktorý je najväčší a odpracoval na ňom až 5600 hodín.

Otvorený celoročne

Letná sezóna sa už skončila, brány areálu Mini Slovensko sú aj napriek tomu stále otvorené. Park je totiž otvorený celoročne. „Chceme, aby turisti, ktorí sú v regióne na jeseň či v zime, neboli ochudobnení o zážitky a mali čo navštíviť. Mnoho atrakcií je v zimnom období zatvorených,“ vyjadril sa. V súčasnosti dokončujú prvú etapu záhradnej železničky, kde by malo jazdiť päť lokomotív. Do Vianoc pribudnú aj dva liptovskojánske kostoly, postupne sa na rad dostane aj Zvolenský zámok a Bratislavský hrad.

Areál 13 zmenšenín slovenských kultúrnych pamiatok vyrástol v Liptovskom Jáne na nevyužívaných pozemkoch s rozlohou takmer hektár. Modely sú vernými kópiami a použité sú autentické materiály. V krátkom čase pribudne ďalších sedem miniatúr, cieľom je postaviť park až s 30 modelmi.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM