Michal Paška Rôzne

Náučný chodník v Žiarskej doline už slúži turistom

Turisti môžu už niekoľko dní oficiálne využívať 5,3 kilometra merajúci náučný chodník od ústia Žiarskej doliny po Žiarsku chatu.

Prostredníctvom smerovníkov a informačných tabúľ sa môžu zorientovať a dozvedieť sa viac o hodnotách a histórii vyhľadávanej prírodnej lokality v Západných Tatrách.

„Kedysi viedol Žiarskou dolinou starý chodník, ktorý však postupne spustol, lebo štátni lesníci začali od 60. rokov minulého storočia budovať pre svoje potreby spevnenú komunikáciu. Túžili sme však niečo spraviť pre ľudí, ktorí sa nechcú prechádzať dolinou po asfaltke,“ uviedol pre TASR autor celej myšlienky, podpredseda žiarskeho Združenia vlastníkov lesov a urbariátu Jozef Kováč.

Vyžiadalo si to podľa neho náročné odstraňovanie popadaných stromov po kalamitách, dôkladné vyčistenie pôvodného chodníka, vybudovanie premostení horských potokov a odpočívadiel na viacerých miestach. „Postup prác komplikovali a predlžovali veterné kalamity a pád pamätnej lavíny spred dvoch rokov,“ vysvetlil.

„Verím, že je to iba prvá etapa, ktorá bude mať pokračovanie zo Žiarskej chaty do Smutného sedla a prepojenie s Oravou. Máme pred sebou ešte ďalšie smelé vízie, výstavbu informačného strediska, sociálnych zariadení. Disponujeme už aj projektovou dokumentáciou a platnými stavebnými povoleniami, chýba nám jediné – peniaze,“ skonštatoval Kováč.

Podľa projektového manažéra Nadácie Ekopolis Jána Roháča je okrem príspevku k obnove turistickej infraštruktúry na programe Živé chodníky najcennejšie, že dokázal osloviť a spojiť nezištných partnerov a podporovateľov. „Počas predchádzajúcich štyroch ročníkov sa takýmto spôsobom v rámci 21 projektov podarilo obnoviť a vylepšiť spolu 402 km turistických chodníkov v hodnote 79.370 eur,“ dodal.

zdroj: TASR

ilustračné foto: Michal Paška

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM