Marcel Mojžiš Rôzne

Náhľad do histórie: Pozrite sa na dno Liptovskej Mary

Tridsaťosem rokov je vodnou dominantou Liptova. Reč je o vodnej nádrži Liptovská Mara, ktorej vody sa rozlievajú aj nad obcou Liptovská Mara, po ktorej dostala svoje pomenovanie.

Ilustračný obrázok k článku Náhľad do histórie: Pozrite sa na dno Liptovskej Mary
Foto: Slávka Kellová

Výstavba vodného diela sa realizovala v rokoch 1969 – 1975, pričom bolo zaplavených 13 obcí. Pod vodnou hladinou dnes ležia ruiny obcí Čemice, Demčín, Liptovská Mara, (Stará) Liptovská Sielnica, Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre) a tiež časť obce Liptovský Trnovec. Svoje domovy tak muselo opustiť 940 rodín, teda viac ako 4 000 obyvateľov.

Názov Liptovská Mara nesie po obci, ktorá sa rozprestierala na úpätí návršia Havránok. Počas dostavby vodného diela bolo z obce vysťahovaných 329 obyvateľov zo 61 domov. Dodnes po nej ostala len veža gotického kostola a pôvodne aj budova fary. Kostol však okrem veže zbúrali, pričom cenné architektonické prvky a zariadenie preniesli do Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde dnes stojí kópia chrámu.

Dôvodom pre výstavbu tohto diela bola protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny s výkonom 198 MW a v neposlednom rade aj ako rekreačným strediskom, ktoré do Liptova láka tisícky turistov. Atrakciou Liptovskej Mary je malý polostrov Ratkovie, ktorý je s priľahlými vodami chráneným územím.

Liptovská Mara
10
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM