Slávka Kellová Iné športy

Nad dostavbou lodenice visí otáznik

Práce na výstavbe lodenice na vodnom areály v Liptovskom Mikuláši stále pokračujú. Na 90% je vybudovaná hrubá stavba prvej etapy. Realizácia druhej etapy je však v týchto dňoch neistá.

V súčasnosti sa podľa počasia pracuje vo vnútri stavby zavadzaním vody, kúrenia či elektriny. Na prvom poschodí budúcej lodenice je naplánované zriadenie administratívnych priestorov. Vo vonkajších priestoroch bude tribúna so sociálnymi zariadeniami pre verejnosť. Druhé poschodie bude slúžiť ako ubytovanie pre športovcov a na najvyššom poschodí je naprojektovaná vyhliadková veža s administratívnymi priestormi najmä pri športových podujatiach.

Spoločne s druhou etapou si výstavba lodenice vyžiada zhruba 2,2 milióna eur. Druhá etapa je však kvôli nedostatku finančných prostriedkov ohrozená. Tieto priestory by mali slúžiť športovcom na rehabilitáciu v podobe sauny, vírivky, miestnosti pre fyzioterapeuta, masážnej miestnosti a fitnes s posilňovňou, ktoré sú pre šport nevyhnutnosťou. V druhej etape je naprojektovaná aj recepcia a strojovňa so vzduchotechnikou či elektrickými rozvodmi. Prvá etapa bez druhej teda nemôže byť využívaná.

Stavba prvej etapy si vyžiadala finančné navýšenie o viac ako 160 000 eur z pôvodnej sumy 1 521 405 eur s DPH: „Finančná požiadavka na realizáciu druhej etapy je zhruba 500 000 eur a na vybavenie interiéru potrebujeme ďalších 100 000 eur,“ hovorí Vladimír Repáš, riaditeľ odboru ekonomiky VŠC Dukly Banská Bystrica, ktorá je vlastníkom budovy. Tieto prostriedky závisia od opätovného pridelenia od Ministerstva obrany. Šéf rezortu Ľubomír Galko sa však pre vedenie mesta, pri svojej utorkovej návšteve Liptovského Mikuláša vyjadril, že o uvoľnení ďalších financií môže uvažovať najskôr budúci rok. Preto začal Kanoe Tatra klub komunikovať s ministerstvom financií a s úradom vlády o pomoci s dokončením výstavby lodenice. Podľa slov primátora mesta a predsedu KTK Alexandra Slafkovského však zatiaľ neboli dané žiadne prísľuby.

Základný kameň výstavby lodenice bol položený s ročným oneskorením 7. júna 2010. Dva týždne na to sa začalo naplno stavať. Podľa zmluvy s dodávateľom stavby by mala byť prvá etapa ukončená koncom mája tohto roka. V prípade dostavby bude môcť Kanoe Tatra Klub Liptovský Mikuláš tieto priestory užívať na základe dohody s vedením Dukly. Okrem šatní a sociálnych zariadení pre vrcholových športovcov, mládež a trénerov im budú slúžiť sušiarne výstroja, boxy na ukladanie lodí a sklady na športový materiál. Prvá súťaž je na vodnom areály naplánovaná začiatkom apríla tohto roka.

Vo fotoreporte nájdete priebeh celej výstavby lodenice s vizuálmi budúcej podoby. foto: KTK LM

lodenica
37
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM