Barbara Dallosová Správy

Mikulášania, pripravte sa na režim OP plus: Kde už nepochodíte s dvomi dávkami vakcíny?

Už o niekoľko dní začne v pandemických opatreniach platiť viacero zmien. Jednou z nich je celkom nový režim.

Ilustračný obrázok k článku Mikulášania, pripravte sa na režim OP plus: Kde už nepochodíte s dvomi dávkami vakcíny?
Zdroj: pixabay.com

Vláda schválila ďalšiu úpravu protipandemických opatrení, ktorá začne platiť od stredy 19. 1. Pribudne nový režim, takzvaný OP plus, zmeny sa dotknú aj športových podujatí. Slovensko sa zatiaľ nevracia ku covid automatu a pravidlá zavedené od stredy budú vo všetkých okresoch rovnaké.

OP plus

Režim OP plus bude spĺňať len osoba s tromi dávkami očkovania proti ochoreniu COVID-19, osoba, ktorá ochorenie prekonala pred nie viac ako 180 dňami a má dve dávky očkovania alebo s dvoma dávkami vakcíny a s testom. V prípade PCR test nesmie byť starší ako 72 hodín, v prípade antigénového testu nesmie byť starší ako 48 hodín.

Nový režim sa týka aj detí od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov s testom. Dĺžka platnosti testu bude rovnaká ako u dospelých. Aby do režimu patrili aj staršie deti až do 18 rokov, budú potrebovať byť kompletne zaočkované a absolvovať test.

Kde platí nový režim?

Nový režim sa bude týkať vysokorizikových hromadných podujatí ako svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania.

Podujatia sa zároveň môže zúčastniť maximálne 20 ľudí a povinný bude aj zoznam účastníkov. Režim OP plus sa bude vzťahovať aj na fitness. V priestore prevádzky bude môcť byť zároveň maximálne 50 osôb, alebo musí byť určených aspoň 15 metrov štvorcových na osobu.

OP plus sa týka aj oblasti wellness, akvaparkov a kúpeľov, pokiaľ nejde o zdravotnú indikáciu. V týchto prevádzkach bude môcť byť maximálne 50 osôb alebo vyčlenených 15 metrov štvorcových na osobu.

Nový režim sa po novom bude vzťahovať aj na ubytovacie zariadenia. V takom prípade počet hostí bude neobmedzený. Využívanie režimu základ v ubytovacích zariadeniach bude zakázaný.

Uvoľnenie pre šport

V rámci nových opatrení sa od 19. januára ďalej uvoľňujú podmienky pre šport detí a mládeže. Po prerokovaní a schválení návrhu nových pravidiel o tom informovali splnomocnenec vlády SR pre šport Karol Kučera (OĽANO) a štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Ivan Husár (SaS).

„Deti od 0 do 12 rokov sa budú podľa nových pravidiel považovať akoby za zaočkované, k tréningovej činnosti a súťažiam nebudú potrebovať nič,“ informoval Husár.

„Staršie deti a mládež do 18 rokov budú fungovať v rámci tréningov a súťaží v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19).“ Nové opatrenia predpokladajú na niektorých športoviskách režim OP, niektoré, napríklad fitness centrá, režim OP plus. Rovnako sa podľa Husára budú posudzovať všetky mimoškolské aktivity detí.

V prípade diváckej kapacity ostane aj po 19. januári kapacitné maximum na 25 percentách. Opatrenia by mali platiť dočasne, na obdobie štyroch až piatich týždňov.

Školský semafor

Od 19. januára sa bude pokračovať v prezenčnom vyučovaní podľa školského semafora na základe písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti. Opatrenie sa týka napríklad materských, základných, stredných škôl, osemročných gymnázií, špeciálnych materských, základných aj stredných škôl, školských klubov detí či školských jedální.

Prezenčné vyučovanie bez obmedzenia sa bude týkať detí do 12 rokov a dvoch mesiacov. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v materiáli však odporúča režim OTP. Režim sa vzťahuje aj na jazykové školy, základné umelecké školy, centrá voľného času či na akúkoľvek mimovyučovaciu činnosť.

Prezenčné vyučovanie v už nariadenom režime OTP bude platiť pre deti od 12 rokov a dvoch mesiacov, jazykové školy, základné umelecké školy, centrá voľného času či na akúkoľvek mimovyučovaciu činnosť, kurzy, školenia.

Vysokoškoláci budú môcť prezenčne študovať v režime OP. Internáty budú otvorené len pre žiakov a študentov s prezenčnou výučbou, pričom rezort odporúča režim OTP. Múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice budú fungovať v režime OP.

Nové opatrenia pre vlnu omikron platné od 19. januára
4
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM