Barbara Dallosová Správy

Mikulášania, nie ste očkovaní ani po covide? V práci vás čaká POVINNÉ testovanie

Na pracoviskách bude od pondelka 29. novembra platiť režim OTP. Koho sa týka a čo vás čaká, ak nie ste zaočkovaní?

Ilustračný obrázok k článku Mikulášania, nie ste očkovaní ani po covide? V práci vás čaká POVINNÉ testovanie
Zdroj: TASR/AP

Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa, t.j. 29. novembra, možný vstup iba kompletne zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch prekonali.

Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať.

Každý týždeň

Testovanie budú zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, poveriť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania.

Zamestnávatelia zároveň zodpovedajú za dodržiavanie vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, podľa ktorej budú od nastávajúceho týždňa pracoviská fungovať v režime OTP. Vyplýva to zo zverejneného manuálu ministerstva hospodárstva pre zamestnávateľov na vykonanie testovania zamestnancov.

Za testovaného sa bude považovať zamestnanec, ktorý absolvoval antigénový samotest z nosa alebo zo slín pod dohľadom autorizovanej osoby za posledných najviac 7 kalendárnych dní alebo iný test.

Na vstup na pracovisko budú zamestnávatelia uznávať aj potvrdenie o negatívnom teste z mobilných odberových miest.

Ak bude výsledok testu pozitívny, musí ísť zamestnanec do karantény. Informácie o izolácii nájdete vo vyhláške ÚVZ SR č. 252.

Testy preplatí štát

Podľa manuálu je každý zamestnávateľ povinný zabezpečiť dostatočný počet antigénových samotestov v lekárňach či u distribútorov. Ministerstvo zdravotníctva má stanoviť regulovanú cenu týchto testov na päť eur za kus, ktoré bude štát kompenzovať.

Náklady za vykonanie testu uhradí štát zamestnávateľom vo výške jedného eura za zamestnanca. Celkovou sumou šesť eur za testovaného zamestnanca uhradí štát náklady mobilným odberovým miestam. Potrebné ochranné prostriedky zabezpečí zamestnávateľ na vlastné náklady.

Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka.

Kompletné informácie nájdete v manuáli na testovanie zamestnancov

Očkovaní a prekonaní

Ak ste zaočkovaný alebo ste ochorenie prekonali pred nie viac ako 180 dňami, zamestnávateľ si od vás môže žiadať potvrdenie.

Podľa vyhlášky ÚVZ SR sa osobou, ktorá prekonala ochorenie Covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami sa rozumie osoba, ktorá vie uvedenú skutočnosť preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu.

Na základe pozitívneho PCR testu si môžete cez portál korona.gov.sk stiahnuť Digitálny Covid preukaz EÚ.

Digitálne potvrdenie o prekonaní ochorenia je možné spravidla stiahnuť až na 12. deň po doručení SMS správy s pozitívnym výsledkom PCR testu.

V prípade, ak sa zamestnanec odmietne preukázať, nepustia ho do práce a bude to vnímané ako prekážka na strane zamestnanca bez nároku na náhradu mzdy.

Pre koho neplatí OTP režim?

Vyhláška sa vzťahuje na zamestnancov, ako aj iných pracovníkov bez ohľadu na formu zmluvy so zamestnávateľom, ide napríklad o živnostníkov či dohodárov.

„Povinnosť zavedenia OTP režimu sa nebude vzťahovať na zamestnancov, ktorí na pracovisku alebo v iných priestoroch zamestnávateľa neprichádzajú do styku s inými osobami,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke.

Foto: ilustračné

Zostaňte v obraze! Najčerstvejšie správy zo Slovenska

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM