Slávka Kellová Rôzne

Liptovský Mikuláš cvičiskom pre gruzínskych dôstojníkov

Slovensko plne podporuje integračné snahy Gruzínskej republiky do Severoatlantickej aliancie. Minister obrany SR Ľubomír Galko o tom dnes na bilaterálnom stretnutí ubezpečil gruzínskeho veľvyslanca Alexandra Nalbandova.

Zároveň vysoko vyzdvihol angažovanosť tejto ázijskej krajiny v operácii ISAF v Afganistane. V súčasnosti totiž Gruzínsko, ako nečlenský štát Aliancie, prispieva do ISAF s najvyšším počtom vojakov. „Nie sme zatiaľ členom Aliancie, avšak chápeme význam tejto operácie. Preto bolo u nás pred časom prijaté rozhodnutie takmer zdvojnásobiť počet našich vojakov v ISAF,“ vysvetlil veľvyslanec Nalbandov.

Šéf rezortu obrany dnes gruzínskeho veľvyslanca na stretnutí informoval aj o súčasnej top téme na ministerstve obrany, ktorou je strategické hodnotenie obrany. „Analytická fáza nám povedala, v akom stave sa ozbrojené sily nachádzajú. V súčasnosti prebieha fáza projekčná, ktorej výstupom budú tzv. závery strategického hodnotenia obrany,“ priblížil minister Galko. Ďalej vysvetlil, že tento dokument bude už v najbližších dňoch predložený na rokovanie vlády.

„Čakajú nás možno ešte bolestné rozhodnutia a väčšie upratovanie, ale výsledkom budú moderné a fungujúce ozbrojené sily, ktoré budú pôsobiť ako spoľahlivý partner,“ povedal minister Galko. Súčasné vedenie chce totiž po sebe na rezorte zanechať hmatateľné výsledky.

Predstavitelia oboch krajín sa tiež zhodli na spoločnom záujme prehlbovať vzájomnú spoluprácu vo vojenskej oblasti. Slovenská strana vie Gruzíncom poskytnúť naše výcvikové zariadenia ale aj kurz pre nižších dôstojníkov v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. „Podľa informácií, ktoré mám z nášho ministerstva obrany by sme mohli na jeseň podpísať memorandum o porozumení,“ potvrdil Nalbandov.

zdroj, foto: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM