Správy

Konferencia o odpadoch a druhotných surovinách v L. Jáne: Musíme začať šetriť

Materiálová recyklácia odpadov, recyklačné technológie, minimalizácia tvorby odpadov a ich bezpečné zneškodňovanie sú nosnými témami medzinárodnej vedeckej konferencie Odpady – Druhotné suroviny. Za účasti renomovaných odborníkov zo 17 krajín sa začala dnes v L. Jáne a potrvá do piatka 7. júna.

Ilustračný obrázok k článku Konferencia o odpadoch a druhotných surovinách v L. Jáne: Musíme začať šetriť
Foto: Slávka Kellová

„Význam tejto výsostne odbornej konferencie zvyšuje fakt, že sa veľmi presne triafa do strategických iniciatív EÚ, ktoré začnú vchádzať do života už v budúcom roku. Ich podstatou je zameranie na zemské zdroje a recykláciu, pretože globálnym problémom je katastrofálny nedostatok surovín a energie,“ uviedol pre TASR hlavný organizátor Tomáš Havlík z košickej Technickej univerzity.

Pripomenul stanovený zoznam 41 kritických surovín, z toho 14 pre EÚ, spomedzi ktorých je až 12 neželezných kovov. „Máme katastrofálny nedostatok kobaltu, cínu či antimónu. Znamená to napríklad, že už za dve desaťročia prestanú existovať na celom svete akékoľvek náleziská cínu, ktorý je absolútne nenahraditeľný v informačných technológiách,“ zdôraznil Havlík.

*** „Musíme rýchlo hľadať účinné riešenia. V prvom rade treba prestať hýriť a začať šetriť, čiže správať sa rozumne. Načo sa vyrábajú autá s 200 až 400 konskými silami dosahujúce rýchlosť viac ako 200 km, keď všade platí obmedzenie rýchlosti? Prečo sa nevyrábajú autá s hliníkovými karosériami a na alternatívne palivo? Nie je ťažké uhádnuť, komu vyhovuje neznižovanie nákladov,“*** kritizoval správanie veľkých koncernov.

Ľudstvo preto podľa neho žije vo svete veľmi hlbokých rozporov. „Bohužiaľ, tí, ktorí o tom vedia, to nevedia ovplyvniť a tí, ktorí to vedia ovplyvniť, tak nechcú učiniť. Predovšetkým tí, ktorí o tom rozhodujú, si budú musieť rýchlo uvedomiť, že to takto donekonečna nepôjde. Treba skutočne hľadať vedecké riešenia a nielen o tom rozprávať,“ prízvukoval Havlík.

„Toto je evolučná záležitosť, nie revolučná. Poviem to natvrdo, ryba smrdí od hlavy. Pokiaľ nebudeme mať príklad plnenia všetkých kritérií, ktoré sa od nás vyžadujú, tak to nikdy nebude fungovať. Nátlakové skupiny si nájdu zakaždým nejaký spôsob na presadenie svojich zištných záujmov. Napriek tomu musíme zostať optimistami a veriť, že sa to zmení, lebo inak zahynieme,“ dodal.

Foto: ilustračné, tasr

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM