Kultúra

Hrad a kaštiel v Hrádku ponúka už aj prehliadkovú trasu

Zrekonštruovaný areál hradu a kaštieľa pri jazierku pod bralom v Liptovskom Hrádku získal popri funkčnej štýlovej hotelovej časti v poslednom období ďalší príťažlivý rozmer. Turistickým návštevníkom je celoročne k dispozícii zaujímavá prehliadková trasa s odborným výkladom.

Ilustračný obrázok k článku Hrad a kaštiel v Hrádku ponúka už aj prehliadkovú trasu
Zdroj: Dnes24.sk

„Vo februári 2002 som dostala list vlastníctva na značne zdevastovanú, doslova vyrabovanú nehnuteľnosť bez inžinierskych sietí. Prakticky to boli len chátrajúce múry pod deravou strechou. Odvtedy som do postupnej citlivej rekonštrukcie a oživovania tejto vzácnej historickej pamiatky investovala množstvo svojho času a peňazí,“ uviedla majiteľka Dagmar Machová.

Záujem turistov rastie

Tajomný stredoveký kaštieľ sa jej medzitým podarilo pretvoriť na štýlovú konferenčnú, reštauračnú a ubytovaciu časť. Na nevyhnutné opravy čakajú ešte staršie hradné ruiny. „Najlepšou odmenou za doteraz vynaložené úsilie je, že si sem nachádza cestu čoraz viac turistov so žiadosťami o prehliadku tohto nádherného areálu dýchajúceho dávnou históriou,“ pokračovala Machová.

Hodinová prehliadka

Pustili sme sa teda do zabezpečenia všetkého nevyhnutného. Z parkoviska stačí prejsť pár metrov k vstupu s predajňou suvenírov, kde sa začína pútavá takmer hodinová prehliadka v sprievode lektora. Odozvy návštevníkov sú veľmi pozitívne. "Zatiaľ sú ich denne desiatky, no verím, že postupne ich budú stovky. Zhodujú sa, že tu je ozaj čo vidieť, len to treba dať vedieť širokej verejnosti,“ dodala majiteľka.

foto: www.uzemneplany.sk

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM