Slávka Kellová Kultúra

FOTO: Mestom sa tiahol Jánošíkov sprievod. Vyvrcholil jeho popravou

Historické centrum Liptovského Mikuláša bolo v piatok popoludní dejiskom dramatizovanej rekonštrukcie popravy Juraja Jánošíka. Udiala sa takmer na deň presne ako pred 300 rokmi.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Mestom sa tiahol Jánošíkov sprievod. Vyvrcholil jeho popravou
Foto: Slávka Kellová

Na pútavom stvárnení osudu legendárneho zbojníckeho kapitána sa pred zrakmi stoviek zvedavcov podieľali desiatky ochotníckych divadelníkov a folkloristov. „Najväčšia slovenská zbojnícka legenda vyrástla zo skutočnej historickej postavy. To, že Jánošíka v Mikuláši popravili, asi najlepším možným spôsobom odčinili práve mikulášski romantici počnúc Gašparom Fejérpataky-Belopotockým a básnikom Jankom Kráľom. Postarali sa, aby táto legenda nielen žila, ale nadobudla skutočne obrovské rozmery,“ uviedla historička tamojšieho mestského múzea Ružena Antolová.

Zároveň priblížila zopár zaujímavých historických faktov. „Súdy boli v tých časoch veľmi rýchle. Jánošíka už počas druhého dňa podrobili trpnému vypočúvaniu, ťažko mučili, vzápätí odsúdili a ešte v ten istý deň 17. marca 1713 podvečer aj popravili. To, čo hovorí legenda, že sa vrhol na hák či ešte predtým si pod šibenicou zatancoval, pochopiteľne, neprichádzalo do úvahy. Po ťažkom mučení nemohol na popravisko ani sám dokráčať,“ vysvetlila.

„Nič to však neuberá na originalite jánošíkovského príbehu, ktorý si ľudia doteraz veľmi radi všemožne dotvárajú. Tento jedinečný fenomén je pevnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva a dodnes inšpiruje mnohých umelcov, historikov, ale aj širokú slovenskú verejnosť,“ dodala Antolová. Každý krojovaný účastník početného sprievodu dostal na pamiatku Jánošíkov dukát.

Foto: Pavel Perašín

Jánošíkov sprievod: 22. marca 2013
35
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM