Michal Paška Rôzne

Centrálna zóna mesta v novom šate

Centrálnu zónu mesta Liptovský Mikuláš čakajú veľké zmeny. Rekonštrukčné práce ovplyvnia vzhľad ulíc Štúrova, Školská, Tranovského a Námestie osloboditeľov. Práce by mali začať koncom augusta 2011.

Pešiu zónu v meste oživia dve variabilné pódiá. Jedno z nich vyrastie pri fontáne na Námestí osloboditeľov. Drevená konštrukcia tvaru trojuholníka by mala služiť na spoločenské podujatia. Okrem rekonštrukcie poškodenej dlažby pred a okolo Župného domu pribudnú na pešej zóne tiež prezentačné či informačné pútače. Na oživenie centra mesta poslúži „lavičkové“ sympózium, ktoré sa bude postupne rozrastať.

Stavebné úpravy zasiahnú aj do súčasného vzhľadu ulíc Tranovského a Školskej. Novú pokrývku tak dostane cesta od Galérie P. M. Bohúňa po pešiu zónu a cesta začínajúca pred štátnou políciou, na ktorej pribudne nová zastávka MHD.

Po vynovenej ceste budú Mikulášania jazdiť aj smerom od Mestského úradu k Obchodnému domu Prior. Miestna komunikácia bude rekonštruovaná vrátane chodníka, odstavných a parkovacích plôch, mestskej zelene či autobusových zastávok, na ktorých autobus pri státí blokuje celý jeden jazdný pruh a narúša tak plynulosť a bezpečnosť dopravy.

V súčasnosti finalizujú administratívne kroky, po ktorých sa do stavebných prác pustia Cestné stavby a spoločnosť konzorium Alpine Žilina. Dĺžka prác je odhadovaná na dobu minimálne pol roka, počas ktorého by sa chodci a vodiči mali pripraviť na dopravné obmedzenia. Náklady na rekonštrukciu vo výške 1,5 milióna eur budú hradené z 80% eurofondami a štátneho rozpočtu (15%). Zvyšných päť percent bude financovať mesto Liptovský Mikuláš.

  • jvk-

foto: Cestné stavby

Centrálna zóna mesta v novom šate
1
Galéria
namestie osloboditelov
4
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM