Slávka Kellová Rôzne

Cena vodného aj stočného v Mikuláši a okolí vzrastie

V okrese Liptovský Mikuláš sa od januára 2012 zvýšia ceny vodného a stočného o 10 percent. Pre agentúru SITA to potvrdil generálny riaditeľ Liptovskej vodárenskej spoločnosti Miroslav Trizna.

"Pre jedného obyvateľa predstavuje nárast vodného o 2,5 eura za rok a v prípade stočného o 2,8 eura ročne. Od roku 2012 zaplatia ľudia za meter kubický vody 1,08 eura a za to isté množstvo stočného 1,18 eura,“ povedal. Spoločnosť naposledy zvyšovala ceny vodného v marci 2009 o 11,3 p­ercenta a stočného v januári 2009 o päť percent. "Dôvodom zvýšenia cien je nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá výrazne zmenila ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri schválení ceny v predošlom období. Vyhláška uvažuje s obnovou majetku vodovodov a kanalizácií, a to dve percentá z obstarávacej ceny len novovytvoreného majetku. Inými slovami, uvažuje so životnosťou majetku 50 rokov, pričom technológie vo vodárenstve majú životnosť 15 až 20 rokov,“ upozornil Trizna.

Zmeny vo vodnom sa dotknú takmer 93 percent obyvateľov okresu a v stočnom vyše 64 percent. "V celoslovenskom meradle zo 14 vodárenských spoločností sme na siedmom mieste, čo cenovo predstavuje slovenský priemer,“ dodal Trizna.

zdroj, foto: SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM