Slávka Kellová Krimi

Aktualizované - Rovnú hoľu budú hasiť opäť až ráno

Hasenie horiaceho hrebeňa nízkotatranského masívu Rovná hoľa v Starobockej doline nad liptovskou obcou Vyšná Boca bude pokračovať až ráno. TASR o tom dnes večer informoval Tibor Gärtner z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Liptov

„Až do zotmenia nám pomáhali armádne vrtuľníky so závesnými vakmi na vodu, ale požiar sa zatiaľ nepodarilo lokalizovať. Na niektorých miestach sme jeho postup zastavili, avšak na ďalších sa stále šíri. Veľa bude záležať na poveternostných podmienkach,“ spresnil Gärtner.

Podľa predsedu tamojšieho urbárskeho spolku Pavla Zacharovského nie je dobré, že sa hasiace práce na požiari, ktorý spozorovali v pondelok (28.11.) popoludní, cez noc opäť prerušia. „Reálne hrozí, že sa v dôsledku silného vetra rozšíri do ďalších lokalít,“ zdôraznil.

Nad obcou Vyšná Boca horí od pondelkového (28.11.) popoludnia rúbanisko. Silný vietor čoraz viac rozširuje ohnisko požiaru sa stúpa tak hrozba jeho prieniku až do Jánskej doliny.

„Požiar vznikol v pondelok popoludní a v utorok sa nám posunul o kilometer vyššie. Máme modul hasenia z Pezinka. Ide o techniku hasenia v lesnom poraste, zahŕňa jazierkový systém, čerpadlá a terénne automobily. Na mieste zasahuje približne 40 ľudí,“ priblížila situáciu Krajčiová. Dnes už na mieste zasahovali aj vrtuľníky, nakoľko včera všetky vrtuľníky boli nasadené na hasenie lesného požiaru v okrese Poprad.

Kvôli zlým poveternostným podmienkam a neschodnosti terénu nemohli hasiči pokračovať v boji s ohňom v nočných hodinách, preto boli hasebné práce pred 22:00 prerušené až do rána. Momentálne požiar hasia hasiči z Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku, zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline, z leteckého modulu z Pezinka a na miesto udalosti boli vyslaní aj hasiči z Martina, Dolného Kubína, Banskej Bystrice a Brezna.

Horelo približne 15 hektárov lesa. „Ide o polom po ťažbe, je tam aj kúsok lesa. V pondelok fúkal silný vietor, a preto sa požiar značne rozšíril. Neviem, ako sa požiar rozširuje aj na druhej strane, takže presnú výmeru horiacej plochy neviem aktuálne určiť. Sila a smer vetra sa neustále menia, preto nemôžem s určitosťou povedať, že oheň máme pod kontrolou,“ dodala Krajčiová.

Presná príčina podľa neho nie je zatiaľ známa, no nevylučuje sa ľudský faktor kvôli tamojším ťažobným prácam.

Správu sme aktualizovali o 19:20.

skk, TASR, SITA foto: Milan Velecký, tip

poziar boca
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM