Iveta Hrabovská Rôzne

Odhalenie sochy Štúra: Žilina mení plány kvôli Ficovi

Žilinská socha Ľudovíta Štúra pôvodne stála na mieste dnešného Auparku, potom šesť rokov ležala na parkovisku medzi trolejbusmi. Teraz pre zmenu už plachtou zakrytá čaká na slávnostné odhalenie v parku na žilinskom Bôriku.

Ilustračný obrázok k článku Odhalenie sochy Štúra: Žilina mení plány kvôli Ficovi
Foto: Iveta Hrabovská

Sochu Štúra v žilinskom Sade mieru odhalia už v piatok 26. októbra, pôvodne avizovaný 29. október totiž nevyhovoval premiérovi Robertovi Ficovi ani predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi.

„Dochádza k zmene termínu najmä po dohode s pánom premiérom a pánom predsedom národnej rady, ktorým nevyhovoval tento termín. Ja som si veľmi prial, aby boli prítomní na tomto podujatí, pretože je to niečo, čo si naozaj zaslúži pozornosť nielen obyvateľov tohto mesta ale možno pozornosť aj Slovenska. Takže mení sa termín, sochu budeme slávnostne znovu odhaľovať 26. októbra o 15-tej hodine,“ vysvetlil žilinský primátor Igor Choma.

Náklady uhradí HB Reavis

Osadenie sochy zaplatí Aupark. Investor obchodného centra stojaceho na niekdajšom Štúrovom námestí- spoločnosť HB Reavis uhradí všetky náklady súvisiace s osadením sochy i úpravou okolia. Spolu to vychádza na 11 400 eur.

„Keďže však mesto už bolo aj v rámci rozpočtu pripravené na osadenie sochy, tak tých desať tisíc, ktoré sme na to chceli dať, využijeme na to, aby sme aj širšie okolie sochy a teda parku, v ktorom bude osadená, zveľadili ešte viac,“ povedal Choma.

Bôrický park sa premenuje na Park Ľudovíta Štúra. Viac TU.

Päťmetrová bronzová socha, ktorá stála 14 miliónov slovenských korún (465-tisíc eur), odhalil niekdajší primátor Žiliny Ján Slota ešte v septembri 2002 na vtedajšom Štúrovom námestí. O rok neskôr však na Slotov podnet predala radnica Štúrovo námestie investorovi dnešného obchodného centra Aupark. Sochu v roku 2006 dočasne odpratali do areálu mestského dopravného podniku, aby sa nepoškodila pri výstavbe.

Socha mala byť v Auparku

Pôvodne sa hovorilo aj o umiestnení sochy Štúra do akéhosi átria priamo v Auparku, s tým však nesúhlasili jej autor Ladislav Berák, ani súčasné vedenie mesta.

„Socha Štúra by mala mať v meste dôstojné miesto a obchodné centrum sme nepovažovali za dôstojné miesto. Architekt mesta dal nejaké návrhy, ale potrebovali sme aj súhlas autora sochy, ktorý povedal, že najlepšie miesto z tých ponúknutých, je Sad mieru, teda sad na Bôriku,“ dodal Choma.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM