Odborníci varujú: Z horúčav môžu skolabovať aj športovci

Pre mnohých z nás je synonymom leta zábava, kúpaliská, festivaly, slnenie, či adrenalínové športy. Niet sa čomu čudovať, veď sú to činnosti, na ktoré sa tešíme celý rok. Uvedomujete si však, aké nám hrozia riziká spojené s týmto trávením voľného času

Iveta Hrabovská

Najväčšiu pozornosť počas letných horúčav by sme mali venovať nášmu srdcu. To totiž môže zradiť aj toho najlepšieho športovca, či milovníka slnka.

Jasné pravidlá[/size][/co­lor]

So zvyšujúcou teplotou vzduchu sa zvyšuje aj počet kolabujúcich ľudí. Predísť tomu kolapsu však nie je tak náročné.

**„Treba veľa piť, jesť zeleninu a vyhýbať sa priamemu slnku. Nevhodný je alkohol a sladené nápoje. Málokto to vie, ale v lete je dobré viac soliť, pretože sa veľa potíme a soľ potrebujeme,“ **vyjadrila sa kardiologička Katarína Dulková, ktorá dodala, že častým problémom aj nevhodne zvolený čas slnenia sa.

„Môj súkromný názor je, že v týchto teplách to nie je vhodné nikdy. Určite však netreba ísť na slnko po desiatej hodine a skôr ako po pätnástej. Treba však rozlišovať slnečné žiarenie od tepla. Nebezpečnejšie je v konečnom dôsledku teplo. Darmo sedíme v chládku, keď je v ňom štyridsať stupňov,“ dodala.

[blockquote]Uznajte sami… chcieť od mladých ľudí milujúcich zábavu, aby sedeli počas leta niekde doma v chládku je takmer nemožné. Obzvlášť, keď je sezóna hudobných festivalov, ktoré sa na Slovensku tešia veľkej obľube. Varovným signálom by však mohli byť štatistiky záchranárov. [/blockquote]

Šokujúce štatistiky[/si­ze][/color]

Podľa MUDr. Dulkovej ošetrili na nedávno skončenom festivale Pohoda zdravotníci len za prvé dva dni 593 ľudí a ďalším 380 ani nevypisovali zdravotnú správu. Podľa slov záchranárov prevažovali práve ťažkosti spôsobené priamym účinkom slnečného žiarenia na ľudský organizmus, dehydratácia a nadmerné požívanie alkoholu.

Teda tá najnevhodnejšia kombinácia, ktorá sa len so šťastím ani v jednom prípade neskončila tragicky. Aj to sa však bežne stáva.

„Ohrozený je v tomto prípade každý, pochopiteľne väčšie riziko majú ľudia s vrodenou srdcovou vadou. Tie závažnejšie sa však dajú s deväťdesiatdeväť percentnou istotou odhaliť pri preventívnej prehliadke,“ hovorí MUDr. Dulková, ktorá odporúča prevenciu aj vo forme všade dostupných výživových doplnkov z olív, ktoré pomáhajú predchádzať ochoreniam srdca.

**Pri dodržiavaní týchto pravidiel si tak môžete leto vychutnať bez strachu o svoje zdravie. **

[color=#ff0000]­Súvisiace články [link=http://www­.zilina24.sk/clan­ky?extend.137800_RA­DY-A-TIPY:-Ako-sa-schladit-v-horucavach---]RADY A TIPY: Ako sa schladiť v horúčavách…[/lin­k] [link=http://www­.zilina24.sk/clan­ky?extend.137864_V-Ziline-padol-60-rocny-rekord:-Ortut-vystupila-na-34,2-%C2%B0C!]V Žiline padol 60-ročný rekord: Ortuť vystúpila na 34,2 °C![/link] [link=http://www­.zilina24.sk/clan­ky?extend.138366_Bacha-na-jedlo-v-horucavach:-Rady,–ako-si-nespackat-leto---]Bacha na jedlo v horúčavách: Rady, ako si nespackať leto…[/link] [link=http://www­.zilina24.sk/clan­ky?extend.138177_Co-a-kolko-jest-v-letnych-mesiacoch]Čo a koľko jesť v letných mesiacoch[/link]

Foto: tasr

Tento článok nie je možné komentovať.