Jozef Legéň Správy

Nájomné byty vo vlastníctve mesta? Obsadených je 99 %, mesto plánuje postaviť ďalšie

Veľkým novodobým problémom je dostupnosť bytov pre mladé rodiny. Mestá riešia túto situáciu aj výstavbou nájomných bytov. Zisťovali sme, aká je situácia v Žiline.

Ilustračný obrázok k článku Nájomné byty vo vlastníctve mesta? Obsadených je 99 %, mesto plánuje postaviť ďalšie
Foto: Monika Földešiová

Mesto vlastní 1215 nájomných bytov a ich obsadenosť je 99 percent. Ako sme boli informovaní, neobsadený byt je len od času jeho uvoľnenia, do rozhodnutia najbližšej komisie, ktorá navrhuje jeho pridelenie. „Mesto Žilina je vlastníkom 1215 nájomných bytov. V prípade, že dôjde k uvoľneniu bytu, Mesto Žilina ich priebežne prideľuje prostredníctvom bytovej komisie. Z celkového počtu bytov je v súčasnosti voľných 12 bytov na Predmestskej ulici, ktoré sú určené na asanáciu a pridelenie zvyšných voľných bytov je v riešení,“ povedal hovorca mesta Pavol Čorba.

Mesto v budúcnosti plánuje výstavbu 24 nájomných bytov v katastrálnom území Bytčica. Nájom sa v mestských bytoch pohybuje rôzne. „Základné nájomné bez služieb sa pohybuje od 23 do 146 Eur v závislosti od počtu osôb a lokality,“ uviedol Čorba. Počet žiadostí však niekoľkonásobne prevyšuje ponuku nájomných bytov. „K dnešnému dňu má Mesto Žilina v evidencii 533 žiadostí o pridelenie nájomného bytu. V roku 2013 bolo pridelených 24 nájomných bytov,“ upresnil počet žiadostí hovorca mesta Žilina

V tomto roku si občania na novopostavené nájomné byty neprídu. Počet uvoľnených bytov, ktoré sú momentálne v prenájme len ťažko odhadnúť. „Mesto Žilina nemalo na rok 2013 naplánované žiadne odovzdávanie novopostavených nájomných bytov a počet uvoľnených nájomných bytov do konca roka 2013 nevieme predpokladať,“ dodal Čorba.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM