Erika Ďurčová Rôzne

Martin Brxa z Turian vyrába píšťalky od 12-tich rokov: Do každého výrobku dávam dušu

Šikovné ruky Martina Brxu z Turian si poradia s hocijakým ľudovým nástrojom. Čo si vyrobí, na tom si aj zahrá.

Ilustračný obrázok k článku Martin Brxa z Turian vyrába píšťalky od 12-tich rokov: Do každého výrobku dávam dušu
8
Galéria

V Turanoch pri Martine žije a tvorí ľudový výrobca Martin Brxa. Niet tu vari človeka, ktorý by ho v Turanoch nepoznal. Ľudovému remeslu a folklóru sa venuje už vyše 25 rokov.

Ako si začínal a prečo si sa rozhodol uberať sa ako dieťa týmto smerom?

Keď som počul prvý krát hlas fujary, tak ma očaril. A povedal som si, že toto je niečo prenádherné a presne tomuto sa budem venovať.

Duša mi pišťala, a keď som si povedal, že idem vyrábať fujary, mal som 12 rokov. Dennodenne som sa venoval vyrezávaniu malých ovečiek (ovečiek z dreva) a hľadal som informácie, kto vyrába fujary.

Raz som počul hrať na píšťalke muzikanta. Volal sa Jozef Baran a po jeho vystúpení som šiel za ním. Chcel som si vyrobiť píšťalku, no nevedel som ako na to. Poprosil som ho, či si môžem obkresliť rozmery na hmatové dierky na píšťalku. Do svojej píšťalky mi dovolil len málilinko fúknuť. A tak som si zobral noviny a obkreslil som si nákres a čiarky, ako by to malo asi vyzerať.

Neskôr som sa dostal k jednému výrobcovi, skvelému človeku, Milanovi Marčekovi zo Sučian, ktorý bol výborný muzikant a umelecký rezbár. A práve on ma učil vyrábať píšťalky. Dovolil mi učiť sa u neho. Ukázal mi ako sa vŕta, ako sa hobľuje a keď som mal všetko urobené, on vyrobil oblôčik a kolík, teda zvukotvorné zariadenie. Ale toto mi moc neprezradil a ani nevysvetlil. Tajomstvo mi odhalil len okrajovo. S tým všetkým som sa musel dosť potrápiť, aby som sa dostal k takému nádhernému hlasu píšťaly. Najprv som sa naučil robiť píšťalky a až potom fujary. Taká by mala byť postupnosť.

Zdroj: Dnes24.sk

Potom som s píšťalkami a fujarami začal chodiť po jarmokoch. Hral som na fujarách a popri tom som strúhal ovečky. Tie ľudia začali kupovať mali o ne veľký záujem. Začal som vyrábať aj pastierke biče a krpce. Vyrábal som to s veľkým záujmom a objednávky pribúdali .

O fujary, krpce, pastierské kapsy bol veľký záujem. Sortiment bol veľmi široký.

Dnes svoje skúsenosti odovzdáva aj prostredníctvom kurzov, na ktorých vyučuje plieskanie bičom.

Čo cítiš pri svojej tvorbe?

V dnešnej dobe už mám sortiment dosť široký, vyrábam všetky hudobné nástroje a pastierske ľudové predmety, ktoré nepovažujem za výrobky, ale za klenoty našej ľudovej kultúry. Fujary, píšťaly, trombíty, pastierske biče, pastierske kapsy, krpce, valašky, zápästníky. Nič nie je vyrobené len tak. Je to urobené pre konkrétneho človeka. Robím na objednávku a do každého výrobku vkladám srdce. A teší ma, keď sa ľudia ozývajú aj po nejakom dlhšom čase a žiadajú ďalšie výrobky. A keď povedia, že im to prináša radosť, tak práve to ma poháňa do ďalšej práce. A vlastne ani nemám energiu robiť niečo len tak. Predmet vyrobím presne v takej kvalite, ako ľudia žiadajú. Cítim to sam.

Cítim, že držím v rukách pomyslené žezlo nositeľa ľudových tradícií, dedičstvo našich otcov. Hľadám ľudí, ktorí majú o tieto veci záujem a v určitej dobe, keď tí ľudia budú správny, toto remeslo posuniem ďalej.

Som rád, že naša tradičná ľudová kultúra žije medzi nami. Vštepujeme ju deťom a teší nás každý deň pri pohľade na krásny ornament či cifre na píšťalke. Hrdo a s uznaním ju vieme odprezentovať vo svete. Želám si nech takéto tradičné ľudové predmety prinášajú radosť ľuďom, aj po ďalšie generácie .

Martin Brxa z Turian
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie