Soňa Vanovčanová Kultúra

Lietavský hrad chystá jedinečnú expozíciu: Týchto predmetov sa budeme môcť dotýkať

Združenie na záchranu Lietavského hradu sa o hradné pozostatky stará už 19. rok. V pôvodných ruinách vznikla v roku 2017 nová expozícia, ktorá bude obohatená o ďalšie novinky.

Ilustračný obrázok k článku Lietavský hrad chystá  jedinečnú expozíciu: Týchto predmetov sa budeme môcť dotýkať
4
Galéria

Združenie na záchranu Lietavského hradu má dlhodobé plány a vízie. Jeho hlavným poslaním je rekonštrukcia a čiastočná citlivá obnova národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa od roku 2009 radí medzi 100 ohrozených pamiatok sveta. Od vzniku združenia prešiel Lietavský hrad vďaka nadšencom i odborníkom viacerými náročnými zásahmi. Aj v uplynulom roku sa podarilo vykonať množstvo prác, na ktoré prispelo ministerstvo kultúry, rôzne grantové organizácie i súkromní darcovia.

Rok 2017 bol úspešný

Ako uviedol Ľubomír Chobot zo Združenia na záchranu Lietavského hradu, v roku 2013 začala rekonštrukcia pravouhlého bastiónu pod prednou bránou hradu, v ktorej sa pokračovalo. Bastión sa začal rekonštruovať vďaka podpore ministerstva kultúry a predpokladaným termínom jeho ukončenia je rok 2021. Rekonštruk­ciou začala prechádzať aj východná stena prednej brány hradu, ktorá bola vážne poškodená.

V roku 2018 čaká združenie projekt elektrifikácie hradu. Pôjde o najväčší projekt roka. Veľký zásah tiež podstúpi bralo hradnej kaplnky, pri ktorej hrozí deštrukcia.

Nová hradná expozícia bude rozšírená

V septembri minulého roka tiež bola v priestoroch hradu otvorená stála expozícia venovaná histórii Lietavského hradu, archeologickým nálezom a palným zbraniam na hrade. Časť expozície je podľa Ľubomíra Chobota venovaná prezentácii zbraní, ktoré sa v minulosti na hrade používali a sú súčasťou starého súpisného inventáru. Expozícia by mala byť od júna 2018 rozšírená o novú hmatovú expozíciu.

„Pribudnú ďalšie exponáty, ktoré budú replikami originálov. Slúžiť bude nielen pre nevidomých a slabozrakých návštevníkov, ale aj pre tých, ktorí si budú chcieť exponát ohmatať,“ uviedol Jaroslav Mitterpach zo Združenia na záchranu Lietavského hradu.

Podľa Mitterpacha boli na hrade objavené torzá keramiky, najmä džbánov, tanierov či keramických kachlíc a tiež mince. Práve repliky týchto nálezov budú tvoriť novú hmatovú expozíciu. „Súčasťou rozšírenej expozície bude aj strelivo do pušky, lebo budeme rozširovať aj expozíciu zbraní – návštevníci si budú mocť pozrieť napríklad hákovnicu, či ručnicu z obdobia stredoveku a aj renesančnú mušketu. Rytierska zbroj, ktorá je súčasťou expozície, bude doplnená o meč alebo kopiu, štít a drôtenú košeľu. K dispozícii bude časom aj zvukové zariadenie, audiosprievodca,“ doplnil Jaroslav Mitterpach a podotkol, že na novú expozíciu získalo združenie finančné prostriedky od ČSOB Nadácie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo ŽILINY a okolia

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie