Ľubomíra Goljerová Kultúra

Koho si budú v roku 2011 pripomínať Liptov, Orava, Turiec, Kysuce a Horné Považie?

Máloktorý kraj má celé územie rozdelené do historických regiónov, ako práve ten Žilinský.

Spája tu svojich päť typických a rázovitých regiónov – Orava, Kysuce, Horné Považie, Turiec a Liptov, ktoré majú čo ponúknuť svojim návštevníkom nielen z pohľadu prírodných krás, historických a kultúrnych pamiatok, ale aj z nepreberného bohatstva ľudského potenciálu. Ten po stáročia pomáhal zachovať svojbytnosť týchto regiónov. Pre ocenenie, ako aj spropagovanie i osvetu ľudí, činov či zaujímavých miest, zakladá Žilinský samosprávny kraj tradíciu vyhlasovania rokov osobností a udalostí. Po konzultácii s odborníkmi z kultúrnych inštitúcií ŽSK vyhlasujeme pre rok 2011 nasledovné osobnosti, ku ktorým pripravíme viacero zaujímavých podujatí:

• v LIPTOVE i v TURCI – Rok Michala Miloslava Hodžu pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia, • na ORAVE – Rok Martina Hattalu pri príležitosti 190. výročia jeho narodenia, • na KYSUCIACH – Rok Eugena Cernana pri príležitosti 77. výročia jeho narodenia, • v HORNOM POVAŽÍ – Rok Jána Frátrika pri príležitosti 95. výročia jeho narodenia.

„Žilinský samosprávny kraj si váži odkaz predkov, historických dejateľov, tvorcov i osobnosti spoločenského života, ktoré sa narodili, žili či pôsobili v niektorom z piatich regiónov. V roku 2010 vyhlásil ŽSK ako nultý rok na Orave Rok Martina Kukučína, čo sa stretlo s pozitívnou odozvou návštevníkov viacerých podujatí, ako aj organizátorov prehliadok, výstav, odborných seminárov i prednášok k tomuto významnému oravskému a najmä slovenskému spisovateľovi pôsobiacemu i v zahraničí,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár pri príležitosti vyhlasovania osobností pre jednotlivé regióny na budúci rok. Dovoľujeme si preto osloviť na spoluprácu samosprávy, kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, združenia i kluby, ktoré majú záujem o zorganizovanie nejakého podujatia v rámci roka vyhlásených osobností, aby do 15. januára 2011 nahlásili názov i termín akcie. Žilinský samosprávny kraj ju môže zahrnúť do spoločného marketingu a prezentácie pre jednotlivé regióny.

Zdroj: ŽSK

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie